Б ългария, Гърция и Турция сключиха споразумение за създаването на съвместен контактен център за полицейско и митническо сътрудничество.
В присъствието на премиера Бойко Борисов в Гранитна зала на МС от българска страна споразумението подписаха вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова, вътрешният министър на Турция Себахатин Йозтюрк и главният зам.- вътрешен министър по въпросите на сигурността, противодействието на престъпността, обществения ред и защитата на гражданите на Гърция Йоанис Панусис.
Целта на споразумението е трите страни да се справят с общи проблеми - миграцията, организираната престъпност и борбата с тероризма, посочиха министрите, подписали документа.
Съгласуването на текста продължи няколко месеца и ние имахме шанс да го подпишем в исторически момент за Европа, който е най-подходящ за него, посочи след церемонията вицепремиерът Румяна Бъчварова. Такъв документ се подписва за пръв път между трите държави.
България вече има подобни центрове с всички свои съседи, той ще е първият за Турция и пръв между три страни от нашия регион, допълни Бъчварова.
"Не можем да се справим с общите предизвикателства без да си сътрудничим и да обменяме информация. Всяка страна се сблъсква със засиления миграционен натиск, който има своите специфики в нашия регион и ние си поставихме за цел да поставим този въпрос пред нашите партньори в ЕС, защото тази граница е чувствителна към промените и можем да срещнем различни трудности. С моите колеги от Турция и Гърция даваме еднаква оценка на проблемите и имаме еднакво мнение за тях", заяви още вътрешният министър.
Тя благодари на турския си колега за бързата реакция при организирането на днешната среща, защото тя е от полза и за трите държави.
Надяваме се на ратификация на споразумението в Гърция и Турция, у нас то може да влезе в сила само с решение на Министерския съвет, посочи Бъчварова.
"Днес обявяваме, че сме съгласни да се справим с общи усилия с тези проблеми и за затова си подаваме ръка да се справим демократично и мирно с бъдещето. Надявам се, че това няма само да е център с полицейско естество, а център с различно сътрудничество на нашите народи", каза Йоанис Панусис.
Проблем, възникващ на границата на една страна, вече засяга пряко и много други страни, поради тази причина несигурността на юг от турската граница влия и на други страни, посочи министър Себахатин Йозтюрк
"Турция е приютила към този момент 2 млн. емигранти, като 1,7 милиона от тях са сирийски бежанци. Турция е изхарчила за решаването на този проблем около 5,5 млрд. долара, като само 300 милиона от тях са помощи от западните държави", допълни Себахатин Йозтюрк.
"Съвместният контактен център ще спомогне за нашето сътрудничество - с него полицейските и митническите органи, ще обменят информация в реално време и ще може да се реагира адекватно на незаконната имиграция и на контрабандата", подчерта турският министър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!