П одробните сравнителни данни за последните години показват, че разходите за отбрана в процентно отношение към БВП нареждат страната ни сред последните държави в НАТО.
Това сочи докладът за състоянието на отбраната и въоръжените сили на Република България за 2014 г., внесен от Министерския съвет и представен днес пред Народното събрание.
В абсолютна стойност те са само 117 лв. (60 евро) годишно на глава от населението, което е пет и повече пъти по-малко от средните стойности в сравнение със съюзните страни от алианса, а като цяло - десет пъти по-малко от Гърция, се посочва в документа.
През 2014 г. за модернизация на армията са заделени 1,38% от военния бюджет, като същият процент, съгласно тригодишната финансова рамка, през 2017 г. ще е намален още - до 1,12%, което е недопустимо, подчертават от Министерството на отбраната.
Докладът завършва с девет водещи приоритета за военното ведомство през 2015 г. Той бе приет от парламента с 98 гласа "за" и 8 - "против".
Пленарният дебат бе фокусиран върху недофинансирането на армията, остарялата техника и необходимостта от дългосрочна програма за развитието на въоръжените сили
Янко Янков от ДПС коментира, че според него не само финансовият ресурс е причината за този резултат и проблемите в сектора, а липсата повече от 10 години на политически консенсус за приоритетите, за модернизацията, социалния статус и мотивация, програмите, целите и т.н.
Ангел Найденов от БСП обърна внимание, че недостатъчният финансов ресурс означава постоянно отлагане на целите и неизпълнение на ангажиментите, заложени в рамките на членството ни в Североатлантическия пакт. От 55 цели за периода 2014-2028 г 38 са от предходни години и партньорите по това оценяват колко струва думата ни и планирането ни, предупреди той. В
По думите му за модернизация са нужни не по-малко от 200 млн. лв. на година до 2028 г, а сега се заделят едва 50 млн.лв. годишно.
Милен Михов от Патриотичният фронт отново припомни идеята за възстановяване на задължителното военно обучение.
Петър Славов от Реформаторския блок препоръча да се помисли за алтернативно финансиране на съпътстващи дейности по европрограми, които биха освободили финансов ресурс на МО.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!