"Ще работя за растеж, ще работя за заетост, за справедливост и ефективно правораздаване в интерес на гражданите, за балансирано развитие на регионите, за по-добра бизнес среда, за повече инвестиции, образование, културно и духовно развитие на нацията, за държава с репутация и добро име".
Това обеща президентът Росен Плевнелиев в словото си на
церемонията по встъпване в длъжност, която се проведе на площад "Св. Александър Невски". (Вж. фотогалерия)
В началото на речта си той припомни, че сме "народ, създал една от първите държави в Европа и е символ на мултикултурност. Народ със здрави корени, а когато основите са здрави, можеш да надграждаш."
"Живеем в мир и сме член на европейското семейство. Искаме да се докажем, да покажем, че сме успешна нация. За целта се връщаме към изконните български добродетели - да бъдем трудолюбиви, честни, гостоприемни, да бъдем родолюбци.
Миналото ни учи, че сме успявали само когато сме заедно, когато сме имали цел и сме знаели, че сами ще изковем бъдещето си.
Затова като президент ще обединявам, няма да разделям.
Ще работя с визия и ще търся съгласие по националните приоритети. Европа има програма 2020, България също ще разработи своята програма, ще я изковем в широк обществен дебат, ще се обединим около нея и ще я следваме", каза президентът Плевнелиев.
"Ще отворя президентството като институция за всички, използвайте я, защото гражданите създават дневния ред на институциите и имат право да изискват от тях да работят.
Нямам съмнение, че България ще се развива, въпросът е с каква скорост
ще напредваме по националните цели - да бъдем достоен европейски член, средно богат, с развита икономика, държава, в която младите хора остават, защото виждат перспектива за развитие. Нека изградим такава България заедно", завърши той.
Преди Плевнелиев слово произнесе и президентът Георги Първанов.
"Не бих ревнувал, ще бъда първият, който ще адмирира, ако президентът Плевнелиев постигне повече",
каза той.
"Както беше досега, надявам се, че и бъдещите президенти ще бъдат необходимият фактор в социалния диалог, необходим социален партньор и посредник тогава, когато има напрежение или социални конфликти", каза президентът Първанов.
"Имах шанса да бъда държавен глава в един успешен, градивен за България период. Мнозина от вас таят своето разочарование или огорчение, но искрено вярвам, че всеки един от вас, историята най-вече, ще оцени българския успех от първото десетилетие на ХХІ век.
Бих бил доволен, ако са прави изследователите, че си тръгвам с доверие не по-малко от това, с което съм прекрачил прага на "Дондуков" 2. Постигнатото е повече, отколкото заложеното в преките конституционни правомощия, но много по-малко, отколкото бяха собствените ми амбиции и много по-малко, отколкото хората очакват от президентската институция. Затова твърдя, че резервите и възможностите пред новия президент са много...
На добър час, г-н президент. За мен беше чест. Да живее България",
завърши президентът Първанов.
Церемонията започна в 11 ч. с приемането на строя на гвардейците. Първо отиващият си президент Първанов прие строя на почетния караул за последен път. След него това стори и новият президент.Сред официалните гости на площада имаше и двама еврокомисари - Йоханес Хаан, който отговаря за регионалното развитие, и Кристалина Георгиева. Именно с тях ще се проведат и първите официални срещи на новия президент.
След словата си президентите Първанов и Плевнелиев положиха венец на Паметника на Незнайния воин и запазиха едноминутно мълчание в почит на загиналите за свободата на България. Отекнаха и 21 топовни салюта.
Церемонията на площада завърши с тържествен марш на почетния караул.
Президентите Първанов и Плевнелиев влязоха в храма "Св. Александър Невски", за да запалят свещ. За разлика от четвъртък, когато беше отслужен
молебен за успешното управление на новата президентска двойка, днес Плевнелиев, Попова и Първанов не бяха посрещнати от висшия клир.
Редом до новите президент и вицепрезидент в храма беше и президентът Жельо Желев (1990-1997). Плевнелиев получи благословия и пожеланието
да не трябва да поднася скръбни вести на български майки.
След храм-паметника новата президентска двойка се отправи към "Дондуков" 2.
На парадния вход Плевнелиев и Попова бяха посрещнати от Първанов и вицепрезидента Ангел Марин.
Марин участва само в тази част на церемонията по предаването на властта. Той отказа да присъства в цялата церемония заради скандала с ордена, който получи, а след това върна.
Предаването на властта приключи малко след 12,30 ч., когато двамата президенти и двамата вицепрезиденти се ръкуваха отново пред парадния вход. След това Първанов се ръкува и поговори с граждани, събрали се около сградата.
На 19 януари президентът Плевнелиев и вицепрезидентът Маргарита Попова положиха клетва в Народното събрание.
Президентът Първанов остава действащ до 9 ч. на 23 януари, когато изтича неговият мандат и започва мандатът на президента Плевнелиев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!