България: многопосочна калимера
Източник: Getty Images/Guliver
16

А нализатори от Института "Иван Хаджийски" определиха външната политика на страната ни, значимите международни тенденции, като и вътрешно-политическите процеди в годишния си анализ за събитията през изминалата година и тенденциите през настоящата. Той е изготвен от екип на института, в който работят Андрей Райчев, Борис Попиванов, Кънчо Стойчев, Първан Симеонов и проф. Емил Митев.

България: многопосочна калимера

България налучка политическа линия, която може да се нарече „многостранна калимера” – добри отношения с всички, близки и далечни; и с глобалния лидер САЩ, и с неговите конкуренти; и с ЕС, и с Турция; и със Саудитска Арабия, и с Катар

Налице са несъмнени постижения като договора с Македония и четиристранния диалог България, Сърбия, Гърция, Румъния.

В същото време основни приоритети – като влизането в Шенген, чакалнята на еврозоната и излизането от мониторинговия механизъм – остават само в перспектива.

Борисов трябва да остане човекът на Меркел, а не тежката артилерия на Ердоган

Непосилната лекота на председателството

Източник: Георги Димитров / Vesti.bg

Пред страната ни се очертава нелека задача. България трябва да участва пълноценно и убедително в решения, засягащи: бъдещите отношения на ЕС с Великобритания, сценариите за засилена интеграция и вишеградските алтернативи, конфронтацията между Брюксел и Варшава, идеите за нови миграционни регулации и нов курс към Русия, рисковете от неглижиране на споразумението между Анкара и ЕС, офертите към Западните Балкани, бюджетната рамка и кохезионната политика за следващия програмен период.

Нито едно решение не е предзададено като резултат. Решенията ще имат непосредствен ефект и върху ролята на България в ЕС, и върху легитимността на самото управление. Всякакви прогнози за стабилността на мнозинството след юни 2018 г. са преждевременни.

(Почти) пълна консервативната победа в България

Източник: Георги Димитров / Vesti.bg

В България укрепват консервативните тенденции за сметка на либералните. Приоритет е стабилността, а не реформата.

Пародокс: българите ценят „стабилността“, но промяната на „статуквото“ остава първостепенно очакване на същите тези българи.

Няма голяма политическа сила, която да отстоява либерални политики и послания, с частичното изключение на ДПС, което обаче ги свежда до проблема за човешките права. И ГЕРБ, и БСП заемат по-консервативни ниши (при ГЕРБ дори консервативната ценност на стабилността се превърна в самоцел).

Изчакващият Слави Трифонов също не излъчва либерални послания. Либералите са в извънпарламентарната опозиция.

Пълзяща концентрация на власт у нас

Източник: Любомнир Спиров, БГНЕС

Пълзящата концентрация на власт при ГЕРБ продължава. Систематично биват изтласквани политически и бизнес алтернативи на формирания в последните години властови модел.

В това отношение ролята на Цветан Цветанов е ключова, не просто като на практика едноличен лидер на парламентарната група на ГЕРБ, но и като началник на местните структури.

Пресилено е да се говори за сблъсък между Борисов и Цветанов – и двамата в твърде голяма степен зависят един от друг. С няколко действия през годината обаче съвсем ясно пролича, че срещу Борисов вътрешна опозиция няма, но и думата му във вътрешнопартийните дела вече не се разглежда като „последна“.

Срещу този модел засега застава Румен Радев – опитвайки се и да бъде опонент, и да остава равноотдалечен. Задачата не е лека.

Новата стара стратегия на ГЕРБ

Източник: Георги Димитров / Vesti.bg

Новата стратегия на ГЕРБ донякъде напомня курса от 2009 г. – едновременна битка и със старата десница, и със старата левица, под знамето на намерения за ревизия на прехода.

Макар да представляват съвсем отделни и независими случаи, „Каолин“ и „Техноимпекс“ са огледални образи на линията на ГЕРБ – компрометиране на дясното (чрез медийната му емблема Иво Прокопиев) и на лявото (чрез лидера му Корнелия Нинова), все заради прегрешения от прехода.

Рискът на тези действия отново може да се илюстрира с пример от миналото – как през 2013 г. и леви, и десни отговориха на ГЕРБ: „Вие ревизирахте не прехода, а демокрацията“.

БСП: „алтернатива на властта“ или „алтернатива на модела“?

Източник: ЕПА/БГНЕС

Екипът на Нинова успешно принуди ГЕРБ да влезе във всекидневен режим на обяснения и оправдания, а също стъпи на терен, който по-рано бе „запазена марка“ за старата десница и на който ГЕРБ се чувстват уязвими – върховенството на правото и борбата с корупцията.

Категоричната опозиционност на БСП е плюс, който на фона на двусмисленото поведение на ДПС или „Воля“ превръща БСП в единствена реална парламентарна алтернатива на управляващите. Независимо от това, остават убежденията, че по немалко сектори на управлението разминаванията между ГЕРБ и БСП са по-скоро ограничени.

Затова и най-сложна и проблематична ще е за БСП крачката от „алтернатива на властта“ към „алтернатива на модела“.

Патриотите – предимствата на парадоксите

Източник: Георги Димитров / Vesti.bg

Каракачанов, Симеонов и Сидеров запазват много от своите противоречия (видими и на управленско равнище), но най-важното за тях беше да не си пречат взаимно и да се насочат в отделни писти. Успяват.

Най-оспорваният член на правителството, Валери Симеонов, парадоксално се оказа и най-полезен за тях - защото със своето непремерено и крайно говорене поддържа представа за радикалност и несистемност, макар повечето му усилия да постигне нещо отвъд декларациите в крайна сметка не стигат далеч.

А най-големият враг на Патриотите, ДПС, което всекидневно ги атакува вътре и извън страната, отново парадоксално им прави и най-голямата услуга, защото ги легитимира в управлението според принципа „против волята на ДПС“.

ДПС – опасностите на затоплянето

Източник: Георги Димитров / Vesti.bg

Битката с ДОСТ беше най-голямото изпитание за ДПС от много години насам и, може да се каже, успешно преодоляно.

Както при националистическата коалиция националистическият патос намалява, при антиердогановската партия ДПС значението на отношенията с Ердоган расте. За да бъде единна политическа сила, ДПС не може да пребивава прекалено дълго в конфликт с Турция.

Знаците за „затопляне“ откъм Анкара обаче крият опасност от външно овладяван.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.

Коментари 16
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

16 коментара
 
- Много възпитано дете имаш! На колко е? - На два шамара и три дни без таблет.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Триумфът на Златните в Кухнята на Ада продължава

Триумфът на Златните в Кухнята на Ада продължава

Любопитно Преди 9 минути

Новодошлите Кристофър и Виктория получиха номинация

Разрив между ЕС и САЩ, външните им министри се разминаха

Разрив между ЕС и САЩ, външните им министри се разминаха

Свят Преди 40 минути

Калас няма да се срещне с държавния секретар Марко Рубио

ГЕРБ-СДС предложи Орлин Колев за конституционен съдия

ГЕРБ-СДС предложи Орлин Колев за конституционен съдия

България Преди 4 часа

Така номинациите стават две с тази на Йонко Грозев от ПП-ДБ

Масови уволнения в разузнаването на САЩ за секс чатове

Масови уволнения в разузнаването на САЩ за секс чатове

Свят Преди 4 часа

Габард заяви, че администрацията на президента Доналд Тръмп ще продължи да си "почиства къщата"

Огромен рибен пасаж стресна Несебър

Огромен рибен пасаж стресна Несебър

България Преди 5 часа

„То чак е страшно, хора! Това е като бедствие!"

Украинската армия удари силно Русия

Украинската армия удари силно Русия

Свят Преди 6 часа

В района на рафинерията са били регистрирани най-малко 40 взрива

Тревожната история на 18-годишен троен убиец

Тревожната история на 18-годишен троен убиец

Свят Преди 6 часа

18-годишен е убил майка си, брат си и сестра си

Тръмп: Познавам някои руски олигарси, които са много мили хора

Тръмп: Познавам някои руски олигарси, които са много мили хора

Свят Преди 6 часа

Тръмп обяви, че руските олигарси "вероятно" ще могат да кандидатстват за новата "златна карта" за $5 милиона

Крал Фелипе и кралица Летисия – лице в лице със своите портрети на изложба

Крал Фелипе и кралица Летисия – лице в лице със своите портрети на изложба

Любопитно Преди 6 часа

Испанските кралски особи са заснети от Ани Лейбовиц

Обвиняемият по делото "Дебора" остава в ареста

Обвиняемият по делото "Дебора" остава в ареста

България Преди 6 часа

Отвод на съдебния състав преди месец наложи делото да започне отначало

Нова версия за падналия стълб във Варна

Нова версия за падналия стълб във Варна

България Преди 7 часа

По думите на инж. Антонов, колата е минала близо две минути след падането на стълба

Украйна контраатакува край Покровск

Украйна контраатакува край Покровск

Свят Преди 7 часа

Междувременно Русия съобщи, че настъпва в Курска област

ГЕРБ-СДС увеличава преднината си пред останалите политически сили

ГЕРБ-СДС увеличава преднината си пред останалите политически сили

България Преди 7 часа

Президентът Румен Радев регистрира леко понижение в одобрението през февруари

Осъдиха на затвор президента на Република Сръбска

Осъдиха на затвор президента на Република Сръбска

Свят Преди 8 часа

Присъдата обаче е на първа инстанция

Джейн Сиймор

Зашеметяваща: Няма да повярвате, че тази звезда е на 74

Любопитно Преди 8 часа

Актрисата от „Доктор Куин лечителката“ сподели кои са нейните правила, за да изглежда все така млада и невероятно красива

Маделин Маккан

„Огледален образ“ или заблуда? Американка вярва, че е изчезналата Мади Маккан

Любопитно Преди 8 часа

22-годишната Юджиния Колинс заявяви, че е британското дете, изчезнало през 2007 г., и има ДНК доказателство