България и Гърция заедно ще участват в реализирането на газовия коридор Север-Юг и създаването на енергийна борса в Югоизточна Европа.
Това заяви президентът ни Росен Плевнелиев на съвместна пресконференция с гръцкия му колега Прокопис Павлопулос непосредствено след преговорите между двамата държавници.
На пресконференцията двамата президенти изтъкнаха активното търговско-икономическо сътрудничество между България и Гърция.
Росен Плевнелиев коментира важността на изграждането на модерна регионална енергийна инфраструктура.
Той приветства подписването на споразумението за изграждането на междусистемната газова връзка между България и Гърция, благодари на президента и на правителството на Гърция за подписването на окончателното инвестиционно решение за проекта и изтъкна, че реализирането му ще допринесе за подобряването на енергийната сигурност в региона и диверсификацията на източниците на природен газ.
Освен това Плевнелиев заяви, че европейският проект не би бил завършен преди всички страни от Западните Балкани да заемат своето място в европейското семейство.
Президентът каза, че европейската интеграция на страните от региона няма алтернатива и допълни, че тя е двигателят на положителната промяна, която се наблюдава през последните години в региона.
Той допълни, че единствено заедно и зачитайки принципите на добросъседство и неманипулиране на историята ще се справим със съвременните предизвикателства и ще изградим тези Балкани, за които мечтаем - мирни и проспериращи.
Президентът на Гърция Прокопис Павлопулос заяви, че Гърция е за европейската перспектива на Западните Балкани и допълни, че страни, които искат да станат партньори в ЕС трябва да уважават институционните дадености и най-вече историята. Не можем да живеем заедно в рамките на ЕС при условия на фалшификация на историята, каза Павлопулос .
Той посочи още, че Гърция е и за европейското бъдеще на Турция, ако тя желае и се стреми към това и ако уважава европейските дадености на политическо и икономическо ниво, както уважава международното право, което засяга откритите въпроси.
По думите му това са открити въпроси, които Гърция няма с Турция, а Турция има с тях, какъвто е Кипърският въпрос.
Гръцкият президент каза още, че в цялата процедура на присъединяване Турция трябва да уважи европейското право и човешките права.
Двустранните отношения и търговско-икономически връзки между България и Гърция, свързаността в региона, сътрудничеството в енергетиката, безпрецедентният миграционен натиск са други теми, които са обсъдили президентите Плевнелиев и Павлопулос.
Президентът Плевнелиев посочи, че проблемът с миграционната криза е общ и е необходим общоевропейски подход за справяне с нея.
Той допълни, че Европа трябва да бъде силна, проактивна и да действа решително за отстраняване не само на последствията, но и на първопричините за миграционната криза.
Ясно е дефинирано в ЕС какъв е регламентът от Дъблин, какви са правилата на Шенген и си даваме сметка, че когато прехвърляме мигрантите от полузатворени или затворени граници и си прехвърляме отговорността от една държава на друга - това е само рецепта за катастрофа, за проблем, каза Плевнелиев.
Нашето желание - и на България и на Гърция, е към всички държави в региона и в ЕС да формираме ясни правила за решаване на проблема с миграцията и всеки да се придържа към тях, каза Плевнелиев.
Според президента т.нар "горещи точки", свързани с бежанците, трябва да бъдат във всяка една европейска държава, защото навсякъде влизат мигранти и те трябва да бъдат обработвани по един и същи начин. Той допълни, че когато се говори за ефективност на външните граници на ЕС, за стотици хиляди бягащи от война и конфликти, не е възможно и не бива да се оставя една или друга държава сама.
Президентът Павлопулос също посочи кризата с бежанците като едно от предизвикателствата в света и за ЕС.
По думите му най-сетне ЕС е разбрал, че центърът на тежестта не е валутата, а човекът. Друго предизвикателство е тероризмът, посочи гръцкият президент и допълни, че трябва хуманитарно да се подхожда към бежанците, но трябва непримиримо да се борим с терористите, които са врагове на човечеството, на западния свят и цивилизация, на демокрацията.
България и Гърция са незаобиколим фактор за стабилността и демократичното европейско развитие на държавите в региона, те са двигател на добросъседството, сътрудничеството и приятелството между народите в региона, каза още Плевнелиев.
Президентът Плевнелиев благодари на Гърция за подкрепата за членството ни в ЕС и НАТО преди години, както и за подкрепата за членството ни в Шенген.
Президентът Павлопулос каза, че Гърция винаги ще подкрепя България по европейските въпроси, така както е направила за влизането на страната в ЕС.
Гръцкият президент коментира, че не могат да разберат защо се забавя днес присъединяването на България към Шенген, тъй като тя изпълнява всички критерии и допълни, че би било добре органите на ЕС да приключат с този висящ въпрос.
Гръцкият президент отбеляза и необходимостта от европейската солидарност при решаването на Кипърския въпрос. За нас Кипърският въпрос не е наш личен, това е европейски въпрос, който преодолява границите на ЕС, каза Павлопулос и допълни, че той трябва да бъде разрешен въз основа на международното право по начин, който да хармонизира с европейските дадености.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!