Бг гария ще подкрепя Гърция по пътя й към нов икономически растеж в духа на общоевропейските усилия, както винаги досега сме го правили, заяви в Атина президентът Росен Плевнелиев.
След разговор с гръцкия държавен глава Каролос Папуляс българският президент подчерта, че ще бъдат задълбочени двустранните връзки на всички нива и ще се активизира политическият диалог.
Той пожела успех на премиера Андонис Самарас и на новосформираното правителство.
Двете правителства отново ще се съберат до края на годината
на следващо съвместно заседание.
Първото събиране на двете правителства беше през 2010 г. в София, - изключително успешна инициатива, коментира президентът и отбеляза,
че в резултат два гранични КПП са били отворени.
"Сигурни сме, че
гръцките компании в България, освен че работят добре и създадоха над 100
000 работни места, ще ги разширят. България е добро място за правене на
бизнес и предполага и добро развитие", коментира президентът.
"Приветстваме вота на гръцкия народ , който подкрепи политиката на възстановяване на гръцката икономика за растеж, за стабилност и в подкрепа на еврото. Гърция е изключително важен търговски и икономически партньор на България, тя продължава да заема едно от водещите места в стокообмена и в чуждестранните инвестиции в България", добави президентът Плевнелиев, който ще има срещи и с представители на гръцкия бизнес.
Плевнелиев напомни, че той е първият държавен глава от Европа, който посещава Гърция след парламентарните избори. По думите му това не е случайно, а е плод на голямото му желание, на екипа и на държавата, която представлява, за съвместна работа.
"Кризи е имало, има и ще има, но отвъд кризите остават големите постижения на един народ и на една държава, която е люлка на европейската цивилизация, заяви Плевнелиев. Отвъд кризата остава нашето приятелство", добави президентът.
С гръцкия си колега Плевнелиев се е разбрал, че по отношение на
енергийната диверсификация като голям приоритет на България,
двете страни ще работят освен за газовата връзка, и за свързване на електромрежите по по-ефективен начин.
"Чака ни общ енергиен пазар до 2015 г. и не е необходимо да чакаме до последния момент, България е и износител на електричество за Гърция, така че това е в наш интерес", каза Плевнелиев.
България и Гърция ще положат съвместни усилия по някои допълнителни инфраструктурни проекти. "Знаете, че строим магистрала "Струма", знаете и че подготвяме железопътната връзкаот София към Солун, но и вече подготвяме скоростния път от Видин през Дунав мост-2 към София", добави президентът Плевнелиев.
Той посочи също, че сега има и нови европейски инструменти и ние искаме да бъдем едни от първите, като даде пример със Connecting Europe Facility - инструмент за 51 млрд. евро, даващ възможност на държавите да инвестират в съвместни проекти в железопътния и водния транспорт.
Можем да засилим и регионалното сътрудничество, знаете, че имаме трансгранична програма за сътрудничество и тя има достатъчен ресурс за малки проекти, които да се случат между нашите и гръцките общини в пограничните региони, отбеляза Плевнелиев.
Има голям потенцал и в общи туристически пакети. Президентът вижда възможност за съвместни проекти и чрез новия пакт за растеж в Европа.
"Не бива да оставяме впечатлението, че след като в Гърция сега е тежко, просто трябва да си кажем "ще чакаме, някой ден, като се оправят...". Не,
доброто приятелство е именно такова, защото в тежките моменти те много са ни помагали, сега и ние сме с тях",
заяви държавният глава, който припомни подкрепата от Гърция за европейската интеграция на България.
Гръцкият президент Каролос Папуляс заяви, че България днес е важен търговски партньор за Гърция въпреки трудната икономическа конюнктура. През 2011 г. обемът на двустранния обмен се е увеличил с 18 процента в сравнение с 2010 г. и е достигнал 2,4 млрд. евро, отбеляза Папуляс.
Въпреки световната икономическа криза гръцкото инвестиционно присъствие в България продължава да е динамично и надвишава 3 млрд. евро, каза Папуляс.
"Съгласихме се, че бъдещето на нашите съседни страни, особено в Западните Балкани, е в самия ЕС", каза гръцкият президент.
На пленарните разговори по-рано днес е било обсъдено да се ускори работата по изграждането на газовата връзка между България и Гърция, тъй като този проект е от значение за енергийната диверсификация на България.
България - Гърция: Приятелството е отвъд кризата
България и Гърция ускоряват работата по изграждането на газова връзка, тъй като този проект е от значение за енергийната диверсификация на нашата страна
4 юли 2012, 14:48
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!