Б ългарската външна политика е остро критикувана в доклад на авторитетната международна неправителствена организация Европейски съвет за външна политика (ЕСВП), представен днес в София.
В изследването България е определена като "лентяй" по външнополитическите въпроси, важни за ЕС през изминалата година, съобщи БНР.
България е посочена като изоставаща по темите за увеличаване на помощта за развитие, подпомагането на сирийските бежанци и отношенията с Русия по енергийни въпроси, се казва в доклада, цитиран и от БТА.
В отговор на въпрос по темата за енергийните въпроси експертът по Русия от офиса на Европейския съвет за външна политика (ЕСВП) в Лондон Кадри Лийк изрази мнение, че
България е възприемана като подкопаваща европейската политика за намаляване на енергийната зависимост от Русия.
Лийк посочи, че при разнообразяване на доставките, руският енергиен дял на европейския пазар може да остане същият или да е дори по-висок, но ако не е в монополна позиция и има други енергийни източници, това автоматично би означавало, че Русия не може да използва това, за да манипулира ЕС политически.
Членът на Съвета на ЕСВП Меглена Кунева, която бе гост на представянето, коментира, че по теми като Украйна, бежанците и Сирия, започването на преговорите на Сърбия за членство с ЕС, България не е имала адекватна позиция.
Ако имаме структурни проблеми с икономиката си, ако имаме такива проблеми с образованието си, за които наистина трябват много време, финанси, умение - защо във външната политика не можем да бъдем това, което Естония или Полша могат да бъдат, коментира Кунева.
Според нея има до голяма степен липса на политически характер, вероятно от "желанието да уцелим онази среда, която ни осигурява комфортна незабележимост и по-малко проблеми".
2013 г. беше сравнително добра година за европейската външна политика, посочи Димитър Бечев
при представянето на доклада на организацията - "Европейски външнополитически бележник". Бечев открои като успехи пробива в отношенията между Прищина и Белград, както и сделката с Иран. Сред предизвикателствата той посочи събитията в Украйна, в Сирия и в Египет.
Докладът е годишен преглед на представянето на Европа в международните отношения. Той измерва представянето на 27-те страни - членки и институциите на ЕС в десетки политически области и е резултат от работата на повече от 30 анализатори от всички страни - членки.
Някои от страните в доклада присъстват едновременно и като водещи и като изоставащи, но по различни външнополитически показатели и теми.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!