Пр родните дадености на България, съчетани с технологичните възможности на Япония, в бъдеще могат да са полезни в производството на хранителни продукти и питейна вода, заяви министър-председателят Бойко Борисов в Токио.
Борисов, който е на работно посещение, и премиерът на Япония Наото Кан направиха изявления след срещата си.
"България е икономически и политически стабилна държава и добра дестинация за японския бизнес предвид благоприятната данъчна среда, за която бях информиран от Бойко Борисов.
Двустранните проекти в областта на фотоволтаичната енергия и възобновяемите енергийни източници ще станат добър пример за това още японски инвеститори да вложат парите си в България", заяви премиерът Кан.
"След присъединяването на България към ЕС мисля, че нашите отношения като партньори трябва да се затвърдят, предвид факта, че поддържаме основни ценности", допълни той.
Бойко Борисов говори за българската амбиция да се увеличи нашият износ за Япония, в това число селскостопанска продукция - птиче месо, екологично чисти продукти, етерични масла - да развием сътрудничество в областта на земеделието.
Българският министър-председател допълни, че България проявява интерес за сътрудничество в областта на търговията с емисии на парникови газове и инвестиции за реализирането на проекти в индустриалните технологии, възобновяемите енергийни източници и ядрената енергетика.
Японската корпорация "Тошиба корпорейшън" (Toshiba Corporation) и Българският енергиен холдинг (БЕХ) подписаха днес Меморандум за разбирателство и сътрудничество за енергийно развитие, който предвижда съвместна реализация на проекти в сферата на енергетиката и енергийната ефективност.
"Тошиба" да подпомогне българската страна при провеждането на предпроектни проучвания на ключова инфраструктура и по-тясно сътрудничество в енергийното производство, включително тополоенергетика, хидроенергетика, ядрена енергетика и др.
"Тошиба" потвърди, че ще започне изграждане на 10-мегаватов соларен парк край Ямбол, който се очаква да влезе в експлоатация през тази година.
Това е част от големия проект на японската корпорация да изгражда соларни паркове в България, други европейски страни и САЩ.
Централата ще струва около 4 млрд. йени (37,6 млн. евро) и ще захранва с електроенергия около 2000 домакинства.
Въпреки първоначалните планове за привличане на други съинвеститори „Тошиба" обяви, че планира да осъществят инвестицията самостоятелно. Компанията обмисля реализиране и на други подобни проекти в България, както и придобиване на местни фирми с опит в построяването на такива съоръжения.
Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков се срещна с Норио Сасаки, президент и изпълнителен директор на "Тошиба". Двамата обсъдиха възможностите за сътрудничество в областта на енергийната ефективност и участието на корпорацията в проекти за повишаване на ефективността при преноса и разпределението на електрическа енергия чрез внедряването на "умни мрежи" в България.
С висшия мениджмънт на "Тошиба" министър Трайков разговаря за най-новите технологични разработки на компанията и свързаните с нея дружества в областта на ядрената енергетика и производството на ядрени турбини, както и за възможностите за изграждане на нови модерни топлоелектроцентрали в България.
"Тази японска компания е първокласен инвеститор, който носи добър знак за България и за очакванията ни да увеличим дела на привлечените инвестиции в страната през 2011 г.", каза след подписването на документа министър Трайков.
България е добра за японския бизнес
"Тошиба корпорейшън" започва да изгражда 10-мегаватов соларен парк край Ямбол за 37,6 млн. евро, който ще влезе в експлоатация през тази година
24 януари 2011, 18:50
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!