В началото сме на един процес, който трябва да ни доведе до конкретни резултати - подобряване на ситуацията в съдебната система и на състоянието на публичната среда.
Това каза вицепремиерът Румяна Бъчварова на Деветата среща на бизнеса с правителството.
"Хоризонът, в който трябва да очакваме резултати е дълъг - 7 години, и колкото да е логично, звучи малко обезкуражаващо, поради принципното ни разбиране, че една реформа не може да се реализира без да има съпътстващи усилия и на обществото, и на политиците по нейното реализиране", добави тя.
Сред проблемите, които вицепремиерът Румяна Бъчварова очерта, е качеството на законодателството
Има изключително натрупване на законодателни и нормативни актове, което създава трудности и за бизнеса, и при функциониране на самото управление, отбеляза Бъчварова, като добави, че оттук нататък може да се ограничи честата промяна на законите и нормативните актове. Амбицирани сме да въведем механизъм за оценка на въздействието на законодателството, за да предотвратим лавинообразното нарастване на този процес. Необходимо е да има закон за лобизма, смята още Бъчварова.
Тя отбеляза, че това не е обсъждано политически, но според нея, без такава регламентация няма да можем да изясним отношенията, които стоят или прокарват една или друга законодателна промяна. Бъчварова обаче смята, че това е възможно само при широка обществена коалиция за прокарването на такъв закон.
Състоянието на медиите и информационната среда
е друга тема, върху която се спря вицепремиерът. Сред проблемите там тя посочи недостатъчна прозрачност на собствеността на медиите, концентрация, която не може да бъде доказана. Рекламният пазар се свива заради нарушеното доверие към медиите и заради обективни обстоятелства и предопределя липсата на независимост на българските медии, коментира Бъчварова.
Затова трябва да говорим за повече гаранции за конкурентност в медийната среда, изсветляване на медийната собственост и на механизмите за финансиране на медиите. Според Бъчварова системите за мониторинг на медийната среда на практика не работят.
Задължително е да се въведат нови правила за разпределение на средствата за медийни кампании, особено тези за еврофондовете и това е записано в програмата на ГЕРБ,
каза вицепремиерът. По думите й важен е законът за защита на авторските права. Това ще се отрази и на медийното съдържание. Амбицията ни е също да регламентираме регистрацията на нестопанските организации, отношенията с гражданския сектор, за да имаме сигурност в моделите, по които управлението ще си сътрудничи с гражданския сектор, каза още Бъчварова.
Вицепремиерът заяви, че по отношение на електронното управление се ангажират да видят каква е логистиката в това отношение и да започнат от електронизация на държавната администрация. От това действие се очаква много силен антикорупционнен ефект. Политиката на прозрачност е споделен ангажимент на правителството, на бизнеса и на гражданите, смята вицепремиерът.
Ако започнем да публикуваме дискусиите в работните групи, това ще бъде изключително полезно не само за информиране на гражданите, но и ще бъде в ролята на саморегулация на онези, които участват в тези групи, е мнението на Бъчварова.
Според нея много усилия трябва да се положат и във всички органи, които осъществяват контрол и одит защото тяхната ефективност не е на нужното ниво. Това са част от усилията, с които сме се захванали, а постигането на резултат ще бъде трудно и бавно, и разчитам на бизнеса, за да успеем, заяви Бъчварова.
Постигане на добро управление в рамките на съдебната система и изчистването й от собствената й корупция, каквато сериозно има, е сред основните цели на съдебната реформа, заяви министърът на правосъдието Христо Иванов
по време на срещата на правителството и бизнеса. В съдебната система - в негативите, трябва да кажем, че има сериозна корупция, това не са просто индивидуални актове на корупция от отделни съдии, прокурори или следователи, които решават да вземат един подкуп, а става дума за организирани корупционни групи, които дългогодишно упражняват корупция, продават резултати от делата, упражняват злонамерено влияние върху начина на вземане на решения за управлението на съдебната система, поставят все по-големи части от нея под свой контрол, заяви министърът.
Той отбеляза, че с вицепремиера Меглена Кунева с все по-голям ентусиазъм гледат към румънския опит за създаване на специализирана антикорупционнна институция.
Предвижда се голям пакет от антикорупционни мерки за изчистването на самата съдебна система - създаване на "куче-пазач" - институция, която да прави проверки на имуществото, на начина на живот на съдии и прокурори, да задава въпросите, които не се задават, информира още министърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!