В ицепремиерът и вътрешен министър Румяна Бъчварова увери, че правителството има план за действие при всички възможни рискове, свързни със ситуацията в Македония.
Бъчварова каза пред журналисти, цитирана от „Дарик“, след заседанието на Съвета по национална сигурност към Министерския съвет, че към момента няма регистрирано повишение на прииждащи от Македония хора, но управляващите са готови с мерки, ако се стигне до това.
Премиерът Бойко Борисов свика днес Съвета по сигурност заради напрежението в Македония, където през почивните дни въоръжена група нападна квартал в град Куманово. При престрелките загинаха 22 души, от които 8 полицаи. В понеделник пък македонското правосъдие обвини в „тероризъм“ 30 души, задържани по време на сраженията.
„На съвета бяха обсъдени политическите рискове във връзка със ситуацията в Македония. Като вътрешен министър мога да кажа, че
имаме готовност във връзка с осигуряване на сигурността на границите и ограничаване на възможни миграционни вълни
да вземем всички мерки. Към момента такива няма“, обясни Бъчварова.
„Но ние отчитаме възможността да се появи такъв риск и имаме готовност за овладяване“, каза още тя.
„Ясно е едно – кризата поражда притеснения и за нас е от първостепенна важност да затвърдим позицията си, че за България е безкрайно важно териториалната цялост и стабилността на Република Македония да бъде пазена“, каза на свой ред министърът на външните работи Даниел Митов, цитиран от агенция „Фокус“.
„Политическата криза, кризата на доверие в Македония, която наблюдаваме в последните месеци поражда политически вакуум, в който се намесват
всякакви екстремистки движения, които могат да дестабилизират обстановката,
затова нашият призив е управляващи и опозиция в Македония колкото може по-бързо да възстановят диалога помежду си и да намерят изход и решение на политическата криза, което обаче минава през поемане на политическата отговорност“, заяви Митов.
„Отговорността е в Скопие, отговорността е в правителството. Проблемът трябва да бъде решен през силата на реформи, които очакваме в Македония от много дълго време. Това е призивът на всички наши европейски партньори. Реформи трябва да се случат и без тях европейското бъдеще на Македония не изглежда близко“, каза още той.
След заседанието от Министерството на външните работи разпространиха официалната позиция на Съвета за национална сигурност към МС.
За България са най-важни запазването на териториалната цялост на Република Македония и нейната политическа стабилност, се казва в нея.
"От ключово значение е и запазването на гражданския и етническия мир в страната. Необходимо е да се възстанови диалогът между управляващи и опозиция, защото липсата му създава условия за дестабилизация. В условията на вътрешнополитическа криза са необходими отговорни действия от страна на правителството, за да бъде върнато доверието на гражданите в работата на институциите.
Има спешна необходимост от възстановяване на върховенството на закона, за което носи отговорност преди всичко правителството на страната. Република Македония се стреми към членство в ЕС, което минава през тежки реформи. Те са спешни и само чрез тях може да бъде гарантирано изграждането на правова държава. Именно липсата на реформи бави започването на преговори за членство на Македония в Европейския съюз. България не може да се меси във вътрешните работи на Македония, но е готова да окаже помощ, както по двустранна линия, така и в рамките на усилията на Европейския съюз", се казва още в документа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!