Надявам се България да влезе в Шенген до една година и в еврозоната до три години. Това заяви председателят на Европейския парламент (ЕП) Йежи Бузек след срещата си с министър-председателя Бойко Борисов в Министерския съвет.
Според госта това е възможно, макар критериите да не са лесни.
Разбира се, необходими са редица реформи, но това ще доведе и до редица предимства, каза Бузек в интервю за БТА.
Той е у нас по покана на председателя на Народното събрание Цецка Цачева. Това е първата му визита в страната в качеството му на председател на ЕП.
Бузек изрази надежда процедурите около блокове 3 и 4 в АЕЦ "Козлодуй" да завършат напълно с подкрепата на ЕС от 180 млн евро. Надявам се също
да има средства и за други енергийни проекти,
добави той.
Премиерът Борисов заяви, че с такава подкрепа и приятелство България няма от какво да се притеснява в следващите години.
За мен беше изключително важно посещението ми да се осъществи днес, тъй като по този начин
изразяваме солидарността си с България,
а солидарността е ценност, върху която се градят отношенията в ЕС, посочи Бузек, като честити Националния празник на България.
Много е трудно да кажем "не" на генно модифицираните организми (ГМО),
заяви председателят на ЕП в отговор на студентски въпрос по време на лекция в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Той получи и мартеница с призив против ГМО.
Бузек каза, че самият той е против ГМО, тъй като не е доказан техният дългосрочен ефект, но трябва да се мисли за изхранването на милиардите хора по света, които нямат друга възможност.
По думите му без ГМО много хора биха умрели от глад и ние трябва да мислим не само за себе си, но и за хората от Южна Америка и Африка.
Той отбеляза, че битката срещу отглеждането на ГМО е обречена, тъй като ЕС трябва да е конкуретноспособен на световния пазар за храни, а много страни отглеждат такива култури.
Според него темата номер едно за Европейския съюз (ЕС) е енергията, а не храната.
Вие сте много щастливи щом имате само този проблем, каза Бузек. Той повтори, че е много трудно да има зони свободни от ГМО, но би могло да се помисли за правила и според него все пак може би трябва да се опита.
По-рано през деня Бузек се срещна с председателя на Народното събрание Цецка Цачева.
Идвам от Брюксел с послание за солидарност,
заяви той след срещата.
Бузек обясни, че солидарността е необходимост в условията на криза и трябва да бъдат преодолени трудностите и да бъдат създадени работни места за европейските граждани.
По време на срещата е била обсъдена и темата за сигурността на енергийните доставки.
Това е важен въпрос за ЕС, който вълнува много европейски граждани.
"Хората много добре разбират и чувстват кога спира парното", каза председателят на ЕП.
Макар много от гражданите на ЕС не са запознати с процедурните тънкости на енергийната политика, посланието на съюза е да се погрижи за сигурността на доставките.
Той обясни, че европейският и българският парламент заедно с останалите национални парламенти на страните членки, си сътрудничат за бъдещето на европейските граждани.
В условията на криза е много важно да се преодолеят трудностите,
да се създадат повече работни места
за гражданите на ЕС и да се отговори на техните очаквания, каза Бузек.
Според него е важно сътрудничеството на ЕП с националните парламенти, защото съществува обща отговорност на гражданите на ЕС.
Цачева отбеляза, че с Бузек са обсъдили ролята на националните парламенти в светлината на Лисабонския договор.
Бузек се срещна и с президента Георги Първанов,
който изрази признателността си към полската нация за приноса й за освобождението на страната ни.
Първанов изрази също така удовлетворението си от високата оценка на Бузек за ролята на България за развитието и прилагането на европейските политики в областта на енергетиката, разширяването и източното партньорство.
Амбицирани сме да участваме и дадем своя принос във формирането на европейската политика във всички области, включително в изработването на стратегията "Европа 2020", каза още българският президент.
"Европа 2020" е важна за България, както и обратното -
политиката на България е от голямо значение за бъдещето на ЕС, посочи председателят на Европейския парламент. Той приветства консолидираната позиция на всички български институции за готовността на страната ни активно да съдейства за успешната реализация на политиките на съюза.
Бузек подчерта стратегическото значение на България като ключов фактор за оформянето на отношенията на ЕС с неговите съседи на изток, както и за политиката на разширяване. По време на разговорите беше обсъдена и дискусията за създаването на Дунавска стратегия на ЕС.
В тази връзка българският държавен глава посочи необходимостта от изграждането на система за ранно предупреждение и взаимопомощ в случаи на природни бедствия.
Георги Първанов призова да се погледне и по-далеч на сътрудничеството по поречието на Дунав - не само като на транспортен, но и като на един цивилизационен коридор.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!