К огато се отнемат права, когато властта не се съобразява с хората, те имат конституционното право да казват гласа си на улицата. Това посочи пред журналисти лидерът на БПС Михаил Миков по време на организирания от социалистите митинг, посветен на Международния ден на труда - 1 май.
Попитан дали сега има основание за протести, Миков заяви: "Постоянно и навсякъде".
Той даде пример с работниците във военните заводи и в частни предприятия, в които не се спазват условията за безопасен труд.
Едно дясно управление трудно може да защитава работниците, коментира Миков.
Хиляди граждани се включиха в шествието по случай 1 май. Водено от представители на ръководството на БСП, то премина от Народното събрание през кръстовището при Софийския университет "Св. Климент Охридски", "Орлов мост" и достигна до лятната естрада в Борисовата градина.
В словото си пред събралите се Михаил Миков заяви, че 1 май не е ден само на социалистите, не е ден на политиците и синдикатите, а е "ден на онези 272 000 души - най-бедните работещи в Европа, на които днешното правителство е отнело по 408 лева.
1 май е ден на всички онези, които търсят работа. 1 май е празник на всички, които имат правото на достоен труд, достойно заплащане, на безопасни условия на труд и на условия, в които работниците не попадат в ситуации като в Горни Лом или Иганово", каза Миков.
"Ще ми се на тези, които ги няма днес тук, на тези, които гледат на 1 май като на някакъв остатък от времената, когато най-много беше направено за правата на работниците, да им кажа, че правата, ако не се отстояват, се отнемат. Ако не се празнува 1 май, се протестира на 1 май", заяви лидерът на БСП.
Според него младите трябва да четат и да помнят, че тогава, когато не отстояваш правата си, нямаш право да искаш по-справедливо и достойно бъдеще. Михаил Миков отбеляза, че 1 май е ден, който подсеща, че два века работещите на полето на физическия и умствения труд се борят за своите права.
"До 1918 г. България няма 8-часов работен ден. До 1936 г. в България няма право на отпуска, а от 1936 г. правото на отпуска е 6 дни. До 9 септември 1944 г. стачките са забранени. След това стачките не се споменават, защото властта е на работниците. Март 1990 г. преди началото на Великото Народно събрание бе върнато и уредено правото на стачка като едно от основните права на работниците. Днес нашата Конституция, приета от Великото Народно събрание, в чл. 50 категорично записва това изконно колективно право на работниците", припомни Миков.
Лидерът на БСП благодари на присъстващите и на участниците в митингите в останалите градове на страната, които заявяват, че искат достоен труд и по-справедлива България.
Днес не можем да се похвалим нито със сигурност, нито със справедливи доходи, нито с достоен живот, заяви председателят на Градския съвет на БСП в София Калоян Паргов. "Моята търпимост и търпимостта на моята партия се изчерпа. Време е да гръмне черешовото топче, време е за справедливост", каза той.
"Ние повече няма да търпим условията, на които хората са подложени. Оттук нататък БСП ще е на улицата с тях, БСП ще защитава техните права, БСП ще се бори за техните справедливи доходи и тяхното бъдеще, защото е време за справедливост", каза още Паргов.
От името на левите журналисти Велислава Дърева заяви, че протестират остро срещу това, че "Киевската хунта превърна Украйна в гробница на свободното слово". "Позор за всички, които посягат на свободата на словото", допълни тя.
Митингът на БСП завърши с концерт в Борисовата градина в София.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!