С траната е финансово стабилна, това е истината, дайте да не клатим съвместно лодката на една толкова важна и стабилна система.
Такъв призив отправи към опозицията депутатът Петър Кънев в декларация от името на парламентарната група на "Коалиция за България".
Повод за изявлението бе предстоящото гласуване на ратифицирането на подписания от МС договор с банките посредници във връзка с емитирането на облигации на стойност 1,49 млрд. евро.
Кънев заяви, че от няколко дни в публичното пространство се води дебат по темата за нов външен дълг. Според него това били дебати, които всъщност са приключили през декември 2013 г. с приемане на закона за държавния бюджет за 2014 г.
"Законът за бюджета на Република България за 2014 г. предвижда максимален размер от 4,4 млрд. лв. на новопоетия държавен дълг през 2014 г. Съгласно закона Министерският съвет може да поема външен държавен дълг в размер общо на 3,9 млрд. лв. или тяхната равностойност в друга валута.
В този лимит от 4,4 млрд. лв. за нов външен държавен дълг е разчетено включването на ново заемно споразумение на Европейската банка за възстановяване и развитие в размер на 500 млн. евро или съгласно тези разчети максималният размер на новите външни облигации с равностойност почти 3 млрд. лв.", каза Петър Кънев.
Той обясни, че средствата от външното финансиране се предвижда да бъдат използвани основно за префинансиране на падежиращите на 15 януари 2015 г. глобални облигации на Република България в размер 1,086 млрд. щатски долара или около 1,6 млрд. лв.
Остатъкът от планираното външно финансиране до 3 млрд. лв. в комбинация с постъпленията от емитиране на държавни ценни книжа на вътрешния пазар ще се използва за погасяване на падежиращ през 2014 г. дълг от предходни години в размер на 1,3 млрд. лв., както и за покриване на планирания бюджетен дефицит през 2014 г. от 1,4 млрд. лв., посочи депутатът.
По думите му такава операция е била извършена от Министерството на финансите с министър Симеон Дянков и през второто тримесечие на 2012 г., когато е бил емитиран дълг почти за 1 млрд. евро.
Поемането на външен дълг е нормална операция, използвана от различни държави, отбеляза Кънев.
По думите му фискалният резерв през февруари 2013 г., т.е. в края на управлението на ГЕРБ, е бил 3,9 млрд. лв. През април 2014 г. фискалният резерв е 6 млрд. лв. "При служебния кабинет за три месеца от февруари до май 2013 г. държавният дълг нараства с 1 450 000 000 лв., а от юни до декември 2013 г. - с 550 млн. лв., от януари до май 2014 г. - с 800 млн. лв.", каза той.
Държавният дълг за тази година е 18,6% от БВП, при положение, че в еврозоната е 90,6%, посочи още Кънев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!