От БСП прогнозират "спонтанни протести на гладни хора" през есента и особено зимата.
Такова мнение изрази на пресконференция депутатът от Коалиция за България Мая Манолова.
След изтичането на тримесечния мораториум върху цените на основни храни ще има скок нагоре, както се случи с горивата, обясни тя.
Според Манолова правителството трябва да обмисли мерки за компенсиране на доходите още от октомври и задължително от 1 януари догодина.
Секретарят на БСП Антон Кутев коментира, че сега не може да се каже дали след почивката на парламента ще има нов вот на недоверие към правителството, но имало много основания за това.
Относно подписката за АЕЦ "Белене", от БСП коментираха, че проверката й можело да отнеме максимум един месец, а не както се канели от МРРБ - три месеца.
Референдумът трябва да се проведе най-късно до края на април, изчисли Мая Манолова от левицата.
Срокът, в който трябва да се проведе референдумът, е шестмесечен след внасянето на подписката, отбеляза тя.
Манолова посочи, че в този срок не се включва времето за проверка на подписите от ГРАО, което не е ясно фиксирано в закона.
Според Антон Кутев всички срокове над един месец за проверка на подписката са бавене и отлагане на референдума. За нас е важно да има отделна кампания за референдума за АЕЦ "Белене", каза секретарят на БСП.
Относно твърденията, че референдумът ще струва 40 млн. лева, Антов Кутев коментира, че "демокрацията на някои хора явно им изглежда скъпо". Той изчисли, че с парите от контрабанда от над 1 млрд. лева могат да се провеждат по 250 референдума годишно.
От БСП смятат да предложат санкции за купуването на гласове и при провеждането на референдум. Във връзка с промените в изборното законодателство от левицата са поръчали сравнително правно проучване на опита в други страни, в които е въведено машинно гласуване.
Предвиждаме да предложим забрана за заплащане на застъпници и приравняване на заплащането на застъпници към купуването на гласове, съобщи Мая Манолова.
Тя добави, че предлагат да има и наказателни санкции за представителите на централната и местната власт, които неправомерно участват в предизборни кампании, карат гласоподаватели да гласуват по определен начин или препятстват участието им в избори.
Премиерът Бойко Борисов да смени целия икономически екип в кабинета си, както и вътрешния министър Цветан Цветанов, поискаха от ДСБ
Позицията на тъмносините обяви на извънредна пресконференция заместник-председателят на партията Радан Кънев, след заседание на националното ръководство.
По думите му нова икономическа политика е наложителна.
Всичко това е изцяло отговорност на министър-председателя, категорични са от ДСБ.
Те уточняват, че нямат доверие на Борисов чрез рокади да осигури нова икономическа политика.
Кънев подчерта, че под икономически екип разбират министрите на финансите Симеон Дянков, на земеделието - Мирослав Найденов, на икономиката - Делян Добрев, на транспорта - Ивайло Московски.
По думите му обаче сериозни промени са възможни едва след изборите догодина.
Причината тъмносините да настояват за сериозни оставки е провалът на управлението на ГЕРБ, а особено през последните седмици с акцент върху съдебната система.
От централата напомниха и за констатациите в юлския мониторингов доклад на Европейската комисия.
Радан Кънев посочи, че политиката на кабинета води до много фалити на малки и средни предприятия, което на свой ред заплашва финансовата стабилност на страната.
От ДСБ обаче не пожелаха да коментират дали има ресори, в които правителството се справя добре и върви в правилната посока.
Когато основните публични сектори са замразени - социална политика, здравеопазване и образование, не можем да се ангажираме с конкретни имена на министри-отличници, обясни Радан Кънев.
През есента от тъмносинята партия ще предложат нова алтернативна икономическа политика, но не на ГЕРБ, а на българските граждани.
Управляващата партия възражда практиките от времето на Жан Виденов за приватизация на печалбите и национализация на загубите, известни още като "източване на входа и на изхода", констатират от ДСБ.
Те предупреждават, че поставянето на БДЖ, НЕК и "Булгаргаз" на ръба на фалита ще влоши кредитния рейтинг и ще пропилее усилията за "затягане на коланите" през последните три години, платени с лишенията на българските граждани.
Дълговете на НЕК в средата на 2012 г. надхвърлят 2 млрд.лв, цитира данни на икономическото министерство Димитър Бъчваров, член на националното партийно ръководство.
"Булгаргаз" е натрупала загуби за над 212 млн.лв. и двете дружества не могат да обслужват редовно задълженията си, е заключението на десните.
През последните три години не била намалена и зависимостта на БДЖ от държавните субсидии, като за 2011 г. приходите от продажба на билети за пътнически превози са почти три пъти по-малко от субсидията на фирмата, идваща от републиканския бюджет.
След сериозни консултации от ДСБ са категорични, че референдум за АЕЦ "Белене" ще бъде незаконен.
Според закона за референдумите не се допуска национално допитване, освен по въпроси от компетентността на Народното събрание, но случаят не е такъв, смятат тъмносините.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!