Ро оводството на БСП и правителството реагираха остро на оценките на Франция и Германия за политическата обстановка в България, изразена вчера в съвместно изявление на посланиците на двете страни в София.
"Начинът да покажем, че посланиците не са прави,
е с действията ни в интерес на гражданите, а не в интерес на отделните партии", обясни пред журналисти вицепремиерът и министър на правосъдието Зинаида Златанова.
Вчера посланиците заявиха, че олигархичният модел не е съвместим с цивилизования избор нито в България, нито другаде: той може да доведе единствено до образуването на "държава в държавата".
Златанова разтълкува това така: Само и единствено с консенсус по най-важните въпроси за страната може да се обори това, което твърдят посланиците в писмото си.
Тя е убедена, че умее доста добре да чета този вид послания заради досегашния си професионален път. "В това, което прочитам, най-силно впечатление ми прави, че посланиците говорят за модел на управление на страната", заяви Златанова.
По думите и когато се говорело за модел, означавало, че дълго време е съществувал някакъв проблем или се е установила система, която тревожи както партньорите ни в чужбина, така и доста български граждани.
"Когато говорим за модел, означава, че въпросът е системен и е хубаво да бъде решен по системен път, добави вицепремиерът и призова да се избягва партийното говорене - всяка партия да обвинява другата в сгрешения модел на управление на страната.
"За мен отговорът на тези притеснения, които имат и българските граждани, е единствено и само чрез действия на партиите и политиците в полза на обществото", каза Златанова.
За пример тя даде належащия избор на главен съдебен инспектор в съдебната власт, заради изтекъл мандат на досегашния. "За да се избере съдебен инспектор обаче, са нужни поне 160 депутати в парламента. Трябва да има дискусия, тъй като предложенията се правят и се дискутират в парламента, трябва и обсъждане какъв главен съдебен инспектор иска съдебната система и ни трябват депутати в парламента", така Златанова упрекна отсъствието на депутатите от ГЕРБ в Народното събрание.
На 18 юли ще има устен доклад за България и за Румъния и той е включен в графика на заседанието на работната група в Съвета на ЕС, каза Златанова в отговор на въпрос.
По-рано в предаване на Би Ти Ви депутатът от БСП Румен Йончев заяви, че съвместното изявление на посланиците на Франция и Германия в София,
които настояват България да се откаже от олигархичния модел на
управление, а властта да се вслуша в гражданското общество,
не се
отнасят до БСП, защото тя била в управлението само от месец и половина.
Според БСП този модел не датира от месец и половина, а от
много повече и бил наследен от
ГЕРБ. Правителството на Орешарски по-скоро имало проблем с него,
отколкото да е негов създател.
Според Йончев свалянето на олигарсите било приоритет за правителството на
Пламен Орешарски, заедно с нуждата от ликвидиране на модела.
Депутатът от БСП обвини посланиците на Франция и Германия, че "се държат
като акционери в акционерно дружество".
Поведението напомня на
поведението на акционери в българския демократичен проект, които искат
възвращаемост. Да не забравяме, че най-големият инвеститор е българските
граждани, всеки един от нас е данъкоплатец. Всеки от нас е инвестирал
много повече от Германия и Франция", заяви Йончев.
"Чуваме гражданското общество и парламентът се
опитва да улови исканията на хората и да ги преведе в законодателството,
но за нов изборен закон са нужни месеци", посочи Йончев, който наблюдавал вечерните протести. За оставка обаче не може да се
говори, категоричен беше той. "Орешарски заяви, че оставка ще има, когато
парламентът не подкрепя правителството."
"На дипломатичен език
писмото на посланиците казва, че 22 години стигат", смята Йончев. Според депутата от БСП тази задача ще бъде изпълнима, ако ГЕРБ се върне в
пленарната зала.
Цинично нарече вчерашното изявление на дипломатите евродепутатът от БСП и бивш външен министър на предишната тройна коалиция Ивайло Калфин.
Във "Фейсбук" той цитира коментар, който получил от опитен човек, познаващ правилата на дипломацията:
"Частта, в която се споменава за размера на тяхната контрибуция е
циничен и против правилата и европейската идея per se. Представете си
българският и румънският посланик в Германия да излязат със съвместно
заявление преди изборите в Бундесрепублик относно това какъв брой
българи и румънци им създават БВП-то, плащат данъци и работят това,
което германците не биха се съгласили да работят за суми, които те биха
се възмутили, ако им предложат. А и в член 3 на Виенската конвенция не
виждам описани процедури по колективен демарш спрямо вътрешни
политически проблеми на приемащата страна."
БСП не приема критика: Германия и Франция не са прави
Според управляващите политици и правителството казаното от посланиците на Германия и Франция не се отнася за тях, а за бившите управляващи от ГЕРБ
9 юли 2013, 14:11
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!