Парламентарната комисия за корупция по високите етажи на властта ще се самосезира по скандала с продажбата и разрешението за строеж върху 29 декара дюни в Несебър.
Това съобщи председателят й Яне Янев, цитиран от БНР.
Според него няма нужда от създаване на временна анкетна комисия, която да провери обстоятелствата по скандала, каквато поискаха ГЕРБ и БСП.
Днес от БСП започнаха събирането на подписка на такава комисия. За да бъде внесено предложението в парламента, са нужни 48 подписа.
Преди няколко дни премиерът Бойко Борисов се обяви в подкрепа на такава комисия, ако тя проверява всички сделки със земи по Черноморието от 2003 г. досега.
Социалистите искат комисията да бъде сформирана за срок от един месец и да е съставена на паритетен принцип – по един представител от парламентарна група и един независим депутат. От БСП искат временната комисия да се оглавява от депутат от опозицията.
Те са против разследване на скандала от антикорупционната комисия, оглавявана от Яне Янев.
"Резервирани сме към идеята проверката на "дюнигейт" да бъде сигнал до комисията Янев, тъй като тя е буквално сведена до пощенска кутия - само разпределя сигналите на институциите", заяви председателят на парламентарната група на БСП Ангел Найденов, цитиран от Агенция "Фокус".
Според него целта на Янев е да замете следите, да насочи вниманието към бившите управляващи и да получи трибуна за изява пред изборите.
От "Коалиция за България" настояват да се отговори на въпроса чия е отговорността за скандала в Несебър.
Очевидно е, че шефът на Агенцията по горите и шефът на инспекцията са само бушони, заяви Ангел Найденов.
Според него отговорни са министрите Мирослав Найденов, Лиляна Павлова и Нона Караджова. Ако си отиде цялото правителство, ще е най-добре, допълни Найденов.
"Зам.-министър Светлана Боянова, за която всички разбрахме, че подписва каквото й подават, очевидно има и друга роля – за активна намеса в различните оценки по европейските програми", коментира депутатът от Коалиция за България Димчо Михалевски.
"Това, което днес прочетох за Светлана Боянова, е ясно нарушение на всички правила и процедури, което може да доведе до отнемане на акредитацията на Програмата за развитие на селските райони, на Разплащателната агенция и до спиране на програмата. Това е изключително тежък инцидент.
Имаме информация, че завършилата в края на миналата година проверка от одитори от ЕК е констатирала в МЗХ и специално в управляващия орган, чийто ръководител е Светлана Боянова, нарушаване на процедурните правила и на контролите, които са разписани за прозрачност, честност, справедливост на тази програма.
В момента има назначена тематична проверка от Европейската сметна палата, която, ако се произнесе негативно и потвърди тези предварителни констатации на одиторите, означава стоп на Програмата за развитие на селските райони", коментира Михалевски.
"Това, съчетано със загубата на средства преди дни от 51 милиона евро, показва, че в МЗХ и в правителството нещата въобще не са добре. Ние настояваме незабавно за политическа отговорност още днес. В правомощията на премиера е да прецени каква да е тя", добави той.
Според зам.-министъра на земеделието Светлана Боянова няма никакви основания да бъдат спрени евросредства за България по програмата за селските райони.
Пред БНР тя заяви, че данни за нарушения не са открити въпреки внушенията в сигнала.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!