Б СП и ГЕРБ не се разбраха за съставяне на широка коалиция. Социалистите няма да участват в едно бъдещо коалиционно правителство. Между лидерите на двете основни партии ще има още една среща, когато започне работата на новия парламент.
Това стана ясно днес след провеждането на консултациите между първата и втората политическа сила в новия 43-ти парламент.
Председателят на БСП лява България Михаил Миков изрази задоволство от провелите се разговори с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, но отново повтори, че избирателите са отредили на левицата място на опозиция в новоизбрания на 5 октомври парламент.
Бойко Борисов заяви, че след преговорите е станало ясно, че БСП ако получат мандат за съставяне на правителство, ще го върнат.
"Мандатът е даден по Конституция на ГЕРБ, но той е единственият възможен. Затова ще направим всичко възможно, за да съставим правителство", каза лидерът на ГЕРБ и добави, че ще бъде безотговорно да хвърли мандата.
Едновременно с това той подчерта, че "има смисъл да се направи правителство, само ако е стабилно".
"В така създалата се ситуацията, съм още по-тревожен за създаването на правителство. Скептик съм за създаването на стабилно правителство", заяви Борисов. Той подчерта, че са категорични, че трябва да се смени УС на Българската народна банка /БНБ/, защото те умишлено бездействат вече четири месеца. "Не мога да си представя, че просто така са се изпарили 4,2 милиарда лева", уточни лидерът на ГЕРБ.
Попитан дали вярва на доклада за състоянието на Корпоративна търговска банка /КТБ/, Борисов отговори: "Твърдо се съмнявам. Тук Орешарски и Чобанов не трябва да бягат от отговорност. Трябва да понесат и съдебна отговорност. Управителят и подуправителят".
Той отбеляза, че ще има още една среща с Михаил Миков, когато започне работата на парламента.
От своя страна лидерът на БСП заяви, че са се договорили и в бъдеще да продължат конструктивното обсъждане на проблемите в страната.
"Високо оценявам споделените позиции по редица въпроси като банкова система и енергетика", каза Миков.
Резултатите от вота са такива, че участието ни в коалиция ще бъде отчетено като странно от страна на симпатизантите ни. Вътрешно партийни проблеми има, но не е тук мястото да ги коментирам, добави още Михаил Миков.
Това бе последната среща от втория кръг консултации с партиите, посочени от ГЕРБ. Такива разговори вече се проведоха с Реформаторския блок, АБВ и Патриотичния фронт. В резултат на консултациите стана ясно, че Реформаторският блок са сигурен партньор на ГЕРБ и двете политически сили са на една крачка по-близо до коалиционно споразумение. Говорителят на блока Радан Кънев заяви, че е обсъждан вариант за мнозинство с Патриотичния фронт. Той смята, че правителство на малцинството е лош вариант.
ГЕРБ и АБВ се разбраха по важните теми, но остават принципните им различия. Ивайло Калфин отбеляза, че разговорите за коалиция не са приключили за АБВ и те биха подкрепили коалиция, в която влизат първата и втората политически сили, но не биха участвали в дясноцентристка коалиция.
След преговорите с ГЕРБ Патриотичният фронт беше първата политическа формация, която заяви готовност да сложи подписа си под програма за стабилно управление заедно с ГЕРБ.
При първата среща на ГЕРБ с БСП на 13 октомври консултациите продължиха над четири часа.
Тогава двете политически сили постигнаха съвпадение на възгледите по четири от основните приоритети за страната. Това обяви на брифинг след разговорите Менда Стоянова, част от преговорния екип на ГЕРБ.
Тя посочи, че е постигнато съгласие относно:
- евроатлантическата ориентация на България и спазването на ангажиментите, поети в международни договори
- подобряването на бизнес средата и насърчаване на инвеститорите
- влизането в европейския банков съюз и създаването на единния енергиен европейски съюз
- за възстановяването на доверието на ЕК към България и на плащанията по европейските програми.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!