П рез последните няколко години драматично се е свила възможността за конкуренция между строителните фирми.
Това заяви на пресконференция Димчо Михалевски - заместник-председател на ПГ на "Коалиция за България" и председател на парламентарната комисия по регионална политика и местно самоуправление.
За последните две години над 2600 строителни фирми са прекратили своето съществуване, отбеляза Михалевски.
По думите му предишното управление е насочвало обществените поръчки към много малък брой фирми
За първите шест месеца на тази година чрез обществени поръчки в България са възложени 801 договора, на стойност малко над 2 млрд. и 41 млн. лева.
Малките фирми, които са 84% от всички, са спечелили 230 от тези договори. Стойността на тези договори обаче е 3,1% от общата стойност - 63 млн. лева.
Средните фирми (с персонал от 50 до 250 човека) са спечелили договори за около 27% от общата стойност.
Големите фирми, които са осем на брой, са спечелили 122 договора за 1,35 млрд. лева, което е две трети от целия ресурс,
посочи Михалевски. Строителните компании се нуждаят от по-добра конкурентна среда, смятат от БСП. Запитан дали ще се обърнат към Комисията за защита на конкуренцията, Михалевски каза, че няма защо да го правят.
Имаме по-силно оръжие - смяна на законодателството, ще създадем условия това да не се случва, отбеляза той. Смятаме, че трябва да се предприемат серизони мерки, заедно с Камарата на строителите, за промени в Закона за устройство на територията (ЗУТ), Закона за обществените поръчки (ЗОП) и Закона за Камарата на строителите, каза Михалевски.
В ЗУТ ще се прецизират някои от категориите строежи и ще се отразят специфичните изисквания към обектите на геозащита и тунелно строителство. С промени в ЗОП ще се създаде национална електронна онлайн платформа, в която ще има достъпна информация за договорите, стойността и обема им, както и за строителните компании.
Целта е да няма фирми "мастодонти" и фирми "брокери", които нерядко забравят за платят на подизпълнителите, коментираха от БСП.
В отговор на журналистически въпроси Михалевски каза, че няма действия за създаване на нова партия в лявото пространство. По думите му
информацията за създаване на политически проект между бившия президент Георги Първанов и Татяна Дончева "не лежи на реална основа".
Запитан какво ще предприеме БСП при наличието на подобен проект, Михалевски каза, че БСП няма да прави планове за несъществуващи проекти.
В момента се обсъжда в парламентарната социална комисия и в Министерство на финансите възможността за увеличение на детските надбавки на 50 лева, при премахване на подоходния критерий за получаване.
"Разбира се, това ще бъде елемент, който трябва да бъде внесен в една реална макроикономическа рамка и една рамка на разходите за Бюджет 2014 г.", каза Михалевски.
От ГЕРБ отхвърлиха заявеното от "Коалиция за България", че през последните години са съсипали строителството
Не знам по какъв начин през последните години ГЕРБ е съсипал строителството, като за тези четири години толкова беше направено, колкото не е направено за предишните 15-16 години. Това заяви на пресконференция народният представител от ГЕРБ Александър Ненков по повод изявлението на Михалевски, че с управлението си през последните години ГЕРБ е съсипал строителния бранш и че осем големи фирми мастодонти печелят голяма част от обществените поръчки.
Тези фирми не са създадени от ГЕРБ и те през последните години, не благодарение на ГЕРБ, са натрупали достатъчно сериозен финансов ресурс и капацитет, коментира Ненков. Той заяви отново, че тези "големи фирми не са свързани с ГЕРБ, нито ГЕРБ ги е създавал".
Нашата партия категорично ще подкрепи промени в Закона за обществените поръчки, каза Ненков. Той отбеляза, че преди управлението на ГЕРБ от осем оперативни програми за България пет бяха спрени.
На пресконференцията евродепутатът от ГЕРБ Моника Панайотова представи позиция на партията, в която се осъждат опитите за целенасочени усилия на управляващите за създаване на разделителни линии и за противопоставяне на обществени групи, включително и на протестиращите. Панайотова определи тези усилия като "стъпка в много опасна посока".
Тази позиция на ГЕРБ е по повод на изказване на рапъра Мишо Шамара за бившия министър на финансите Симеон Дянков. Панайотова каза,че Американският еврейски комитет е изразил безпокойство за проявите на антисемитизъм в българската политика.
"Искаме да видим официална позиция от т.нар тройна коалиция - БСП, ДПС и "Атака", и тези партии да се дистанцират от думите на лицето от протестите в подкрепа на тяхното управление, заяви Панайотова. Тя каза, че ГЕРБ очаква от лидера на БСП Сергей Станишев и като лидер на ПЕС да се дистанцира от думите на Мишо Шамара. Александър Ненков заяви, че чрез него "партията столетница е намерила най-после свое лице".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!