в ропейската комисия (ec.europa.eu) иска до лятото на тази година България да постигне резултати в делата за корупция и в
борбата с организираната престъпност.
Това става ясно от публикувания днес междинен
доклад на Европейската комисия.
Препоръчва се до следващата оценка на Комисията през лятото
България да приеме
ефективен
закон за отнемане на имущество от незаконна дейност
и да създаде орган за установяване и санкциониране на конфликти на
интереси.
ЕК съветва България да запази реформаторския
устрем и отчита траен ангажимент на страната да изпълни своята стратегия за съдебна реформа чрез подробен план за действие.
Докладът отбелязва с положителен знак продължаващата
ангажираност на властите със Стратегията за реформа в съдебната
система, решението за създаване на специализиран съд, реформата в
митниците и промените в закона за конфликт на интереси.
През последните шест месеца Висшият съдебен съвет постигна по-добри резултати в дисциплинарната сфера, но в случая на важно решение за назначаване не съумя да демонстрира необходимата ангажираност за гарантиране на отчетност и прозрачност, се посочва в документа.
През този период нарасна броят на издадените присъди по дела за корупция по високите етажи, но бяха произнесени и редица
оправдателни присъди по емблематични дела за корупция по високите етажи, конфликт на интереси, измами и организирана престъпност,
допълва ЕК.
За да се запази реформаторския устрем, в доклада се препоръчва България да продължи осъществяването на задълбочена реформа на съдебната система и на полицията.
Еврокомисията иска България да предприеме стъпки за по-нататъшно усъвършенстване на съдебната практика и на начина, по който са структурирани, управлявани и си сътрудничат съдебната власт, полицията и другите следствени органи.
В рамките на механизма за сътрудничество и проверка за България бе посочена необходимостта от приемане на промени в конституцията, които премахват всички двусмислия по отношение на независимостта и отчетността на съдебната система.
Препоръчва се гарантиране на по-прозрачен и ефективен съдебен процес
чрез приемане и прилагане на нов Закон за съдебната власт и на нов Граждански процесуален кодекс.
Според ЕК трябва да се докладва за въздействието на тези нови закони и на Наказателно-процесуалния кодекс и Административно-процесуалния кодекс,
преди всичко върху досъдебната фаза.
Необходими са също професионални и безпристрастни разследвания по обвинения в корупция на високо равнище и докладване за тях, както и за вътрешни проверки на публичните институции и за огласяване на имуществото на високопоставени длъжностни лица.
България трябва да засили борбата с корупцията, особено по границите и в местното управление.
Страната следва да прилага стратегия за борба с организираната престъпност, която се да се съсредоточи върху тежките престъпления, прането на пари, както и върху системното конфискуване на имуществото на престъпниците.
Настоящият доклад съдържа техническа актуализация на основните промени от юли 2010 г. досега.
Брюксел поиска резултати в знаковите дела
Междинният доклад на Европейската комисия препоръчва България да засили борбата с корупцията, особено по границите и в местното управление
18 февруари 2011, 15:12
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!