Премиерът Бойко Борисов връчи днес в Министерския съвет 74 договора за безвъзмездна финансова помощ по оперативната програма "Развитие на човешките ресурси" за 11 млн. лева.
19 от проектите са свързани с разработване и внедряване на механизми за работа с отпаднали от училище ученици и последстващо допълнително обучение на реинтегрираните обратно в образователната система. Някои от училищата са предвидили и допълнителни занимания по български език за децата, за които той не е майчин.
Други 59 проекта са за интеграция на децата и учениците от етническите малцинства и са свързани с условията за равен достъп до образование, разработване на методики и програми за приобщаващо обучение, специализирана подготовка на учителите за работа с деца от малцинствените групи.
Когато даваме пари, хората са доволни, посочи Борисов.
След като раздаде няколко от договорите премиерът се извини, че има заседание на Министерски съвет и трябва да тръгва. При тези негови думи хората в залата възнегодуваха и в резултат на това премиерът остана и продължи да раздава договорите на бенефициентите, посочва Агенция "Фокус".
През 2009 г. децата, напуснали училище по време на средното си образование, са били 14,7%, а през 2011 г. този дял намалява до 12,8%
при средно за Европа 13,5%, каза министърът на образованието Сергей Игнатов по време на церемонията.
Предстои да бъдат сключени договори за още 9 млн. лева по програмата "Развитие на човешките ресурси", посочи Игнатов.
Той отбеляза, че може да се кандидатства по две програми. Програма "Успех" е за осмисляне на свободното време на учениците и е на стойност 100 млн. лева, вече е стартирал. Втората програма е на стойност 177 млн. лева за средищните училища.
Това е нещо, което правителството прави за разширяване достъпн до училище и реинтеграция на хората, които са напуснали по някаква причина училище, каза Сергей Игнатов.
Благодарение на всеотдайния труд на българските учители, се реализират всички политики, които провежда българското правителство и екипът на Министерството на образованието, младежта и науката, каза министърът и припомни, че утре, 1 ноември, отбелязваме Деня на народния будител, а тази година и 250 години от написването на История Славянобългарска.
По тази причина във всички български училища ще бъде прочетено слово за Паисий – един от най-големите будители в нашата история, каза Сергей Игнатов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!