Централата на Агенция "Митници" засега няма да се мести в Русе, обяви премиерът Бойко Борисов в Русе.
Изненадващо Борисов опроверга изявлението на вицепремиера и финансов министър Симеон Дянков, който ден по-рано, отново в крайдунавския град, отново заяви, че митниците ще се преместят до месец - месец и половина.
Премиерът определи идеята на Дянков за децентрализацията на основните агенции и институции като правилна по принцип, но засега тя спира само до преместването на някои от тях в Пловдив, Варна и Бургас.
"Местенето на митниците е една по-тежка реформа и ще струва много пари, затова ще го правим следващите години", заяви Борисов.
Сега няма да местим агенцията, защото всички пари, които спестяваме в момента и които трябва да са от порядъка поне на 800 млн. лв., са да можем догодина да вдигнем и пенсиите, и минималните работни заплати, каза още той.
Според него такава реформа е нужна, но трябва да се осъществи по-плавно.
Той не е притеснен от протеста на митничарите и решението да не се мести централата на агенцията не е свързано с това.
"Аз не искам по никакъв начин да успокоявам митничарите, работата им е да работят и да увеличават приходите, защото ми трябват пари за пенсии и заплати.
Последно заради тях правя това изказване.
Просто парите за една подобна реформа, за пренасянето на две централи със сграда са много и ще стане най-вероятно едва след няколко години", добави Борисов.
Спорът за "Белене" не е между България и Русия, а между две частни компании
Това каза в Русе премиерът Бойко Борисов в отговор на журналистически въпрос за компенсациите от 1 млрд. евро, които "Атомстройекспорт" - дъщерната компания на "Росатом", иска заради отказа на България от изграждането на АЕЦ "Белене".
По думите му това, че "частна компания си позволява да прави едно или друго" по никакъв начин не значи Русия и България.
"Русия е една прекрасна страна, която винаги ще бъде приятел на България. Ние сме много задължени в нашето историческо минало", каза още премиерът.
"Ние ясно и точно сме казали на "Росатом", че проектът АЕЦ "Белене" е добър проект, но ако има инвеститор. На срещата ми с Путин, която е протоколирана, казах същото - без чуждестранен инвеститор, който да даде парите, ние няма да строим АЕЦ "Белене".
Ще си платим това оборудване, за което сме се договорили, не цялото, а само това, което сме поръчали. Те не искат да чакат, искат да ни съдят. Ние завеждаме насрещен иск и аз ще имам доста срещи и ще информирам и колегите от Европейската комисия", каза Борисов.
Той допълни, че "ОЛАФ не се занимава с проекти, които нямат европейско финансиране, но се интересува и наглежда, когато се правят обществени поръчки по непрозрачен или направо, както в случая с този търг бих го нарекъл, престъпен начин. И рано или късно това прокуратурата ще го докаже".
По думите му частната руска компания може да предявява "каквито си иска искове към нас в нарушение на това, което сме се договорили, а договорката ни е да си платим това, което сме поръчали и след това да търсим вариант да правим седми реактор в АЕЦ "Козлодуй".
И те преди няколко дни казаха, че може, а сега пък нямали да дадат документацията на "Уестингхаус" за проучване за строителството на седми блок в АЕЦ "Козлодуй". В същото време искат един милиард.
Това наше оборудване ли е и от тях ли ще зависи дали ще го дадат, или не, като го платиме. Така че те самите са объркани в тези си решения", коментира Борисов.
Той помоли Русия и България да не се представят като спорещи страни. "Ние имаме частни компании, които спорят, а някой да иска активите на НЕК е несериозно", заяви премиерът и допълни, че Станишев, Овчаров и Доган "направиха от НЕК една банкрутирала компания".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!