"Ако Министерството на околната среда и водите (МОСВ) не издаде Оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС), че проектът "Бургас-Александруполис" е законен и отговаря на стандартите в страната, той е неизгоден за България".
Това заяви министър-председателят Бойко Борисов пред журналисти след участие в дискусия с представители на бизнеса.
Проектът в момента е в министерството и се очаква оценката да бъде готова в рамките на 18 месеца, заяви премиерът. Той съобщи, че са привлечени още двама експерти в консултациите по проекта. Единият от тях е Иван Иванов от Бургас, който, по думите на Борисов, се ползва с обществено одобрение като експерт и е участвал в предишни консултации.
Премиерът изрази съжаление, че при предишни преговори е имало становища, много по-изгодни за България, но след това те са променяни.
В отговор на въпрос дали има клауза в договора за петролопровода, която да позволява развалянето му, Борисов заяви, че клаузи няма, защото документът е подписан между България, Гърция и Русия, но чрез фирмите, които те са изпратили.
Попитан дали ще се породи проблем от факта, че страната не е плащала вноските в проектната компания, премиерът отговори, че в момента България няма пари да плати на майките с деца и им плаща ден за ден.
"За проектната компания ще платим, когато имаме пари", заяви Борисов.
Той обясни, че по информация от Външно министерство, за да бъде публикуван този тристранен договор в сайта на Министерския съвет е необходимо да се изпрати нота до Русия и Гърция с искане за съгласие.
Министър-председателят напомни, че в четвъртък в София започва заседание на българо-руска междуправителствена комисия, на което България ще отправи запитване по този въпрос и при положителен отговор документът ще бъде публикуван.
На кръглата маса с бизнеса Борисов съобщи, че тази сутрин за първи път е свикал консултативен съвет по енергетика.
"До този момент страната няма обща стратегия в тази сфера", отбеляза премиерът. "По много теми е говорено, на много места са подписвани договори, на много места не са чути местните власти и сме издавали разнопосочни сигнали", посочи Борисов.
Той допълни, че общите позиции, изложени на консултативния съвет, ще бъдат съгласувани и с президента Първанов. На заседанието днес е присъствал представител на държавния глава.
"Ако и президентът е съгласен, България ще има обща стратегия по енергийните проекти", заяви Борисов.
По-късно по въпроса говори и министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.
Той посочи, че изследването на международната проектна компания "Бургас - Александруполис", поръчано от българска страна, за възможностите за разтоварване на петролните доставки на пристанище Росенец е дало негативни изводи, а алтернативно изследване на БАН също повдига много въпроси по този проект.
Ако ОВОС не е положителна, то не може да има никакъв проект дори и за строеж на хижа, напомни министърът.
Трайков каза също, че предложението на руската страна по проекта "Южен поток" е капацитетът на съоръженията да бъде увеличен почти двойно и затова започва проучване от българска страна дали това е възможно.
Готов съм да съдействам на правителството за реализацията на важни за страната ни енергийни проекти, каза президентът Георги Първанов.
Той припомни за предстоящото след два дни заседание на смесената българско-руска комисия, на което се очаква бъдещето на енергийните проекти да е основна тема.
Ситуацията на световния енергиен пазар е много динамична и са необходими бързи и адекватни мерки, каза Първанов.
Според него енергийните проекти на България са много важни за гарантиране на енергийната сигурност на страната и региона, особено в условия на криза.
Реализирането на енергийни проекти е добра възможност за осигуряване на повече работни места, посочи Георги Първанов.
Смятам, че никой в правителството не поставя под съмнение значението и на проекта "Южен поток", но по неговото реализиране има въпроси, които очакват своето уточнение, и мисля, че това ще се случи в разумен разговор с Русия, без ултиматуми, добави президентът.
Георги Първанов посети Панагюрище за откриването на експозиция на реплика на Панагюрското златно съкровище.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!