С ъдебна реформа без промяна в Конституцията ще бъде половинчата и с право биха ни обвинили, че това не е каквото очакват хората.
Това обяви министър-председателят Бойко Борисов след срещата си със заместник-председателя на Европейската комисия Юрки Катайнен, предаде репортер на Агенция „Фокус”.
В брифинга участваха вицепремиерът Румяна Бъчварова и правосъдният министър Христо Иванов.
Министър Бъчварова ще отговаря за консултациите с всички политически сили.
През последните няколко месеца направихме това, което би трябвало да се случи в съдебната реформа, и стигнагме до този извод, обясни Борисов.
„Хората очакват да има бързи съдебни процеси, да има справедливост, бизнесът го очаква. Всеки представител на ЕК или гост от друга държава поставя въпроса за справедливите съдебни решения. Не бих се наел да подкрепя нещо, което не е достатъчно силно и ефективно", каза премиерът.
„Снощи разговаряхме на тази тема с Реформаторския блок (РБ) и мисля, че към днешна дата трябва да намерим и ще намерим консенсус с всички политически партии в парламента, само в тази част да направим промени в Конституцията, за да има правилни решения и да могат да се вземат”, каза министър-председателят.
Трябва да намерим и ще поемем ангажимент за консенсус с всички политически партии в парламента, само в тази част да направим промени в Конституцията, за да има правилни решения за съдебната система, каза Борисов.
Премиерът заяви, че сега действащият Висш съдебен съвет (ВСС) е недостатъчно ефективен, и затова партиите, подкрепящи правителството, искат неговото реорганизиране и ще търсят подкрепа от останалите партии в Народното събрание.
Ние предлагаме ВСС да бъде преизбран в две камари – на съдиите, която да бъде доминирана от съдии, избрани от съдии, обяви Борисов
Предлага се и двете квоти в съдебния съвет – за съдии и прокурори – да бъдат 5 към 6 за прокурорите. "Мисля, че това е справедливо решение и ще даде пълна независимост на съдебната система. По този начин веднага ще се форматира нов ВСС и ще отговорим на обществените очаквания и на препоръките на Европа", заяви Бойко Борисов.
Разделянето на ВСС ще бъде направено на Конституционно ниво, обясни на брифинга и министърът на правосъдието Христо Иванов. Конституцията е един жив документ и е нормално тя да се променя, когато обществените и политическите условия го изискват, каза министърът.
По думите му правителството полага максимално усилия да търси възможния консенсус и предстоят разговори с всички политически сили.
ВСС трябва да бъде реорганизиран, така че следващият да получава по-голямо доверие към себе си, добави Иванов.
Министърът заяви, че основната цел на разделянето на конституционно ниво на съвета на прокуроро-следователска и съдийска колегии, е създаването независим съд и все по-ефективна прокуратура. В реформата се обсъжда и намаляване на мандата на ВСС до три или четири години.
Намаляването на мандата на главния прокурор обаче не стои на дневен ред, уточни Христо Иванов.
Реформата предвижда и членовете на ВСС да гласуват явно решенията си. Министър Иванов заяви, че те не заемат тези позиции в лично качество, а представляват някого и трябва да взимат решенията си мотивирано и заставайки с имената си зад тях. Той добави, че се търси нов конституционен баланс, по-ефективен и работещ и реформата няма как да се постигне само с изменения в закона.
Прокурорската и съдийската колегии ще се събират по определен кръг въпроси, но кариерата на всеки отделен съдия, прокурор или следовател ще бъде гарантирана от съответната колегия, посветена на тях.
Министър Иванов, че с реформата се цели при избора на следващия ВСС да натежи гласът на всеки съдия и всеки прокурор. Той добави, че търсените решения са единствено в границите на обикновено Народно събрание. Това е справедливо решение и ще дадем пълна независимост на съдебната система, каза премиерът Бойко Борисов.
По думите му по този начин веднага ще се конструира нов ВСС, избран в унисон с изискванията на мониторинговия доклад на Европейската комисия.
Той добави, че в реформата се обсъжда и отчитането пред парламента на главния прокурор един път в годината.
Председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов пък е дал идеи как да се увеличи скоростта и бързината на правораздаването, заяви премиерът. Той добави, че вярва, че ще се достигне до консенсус в парламента и се надява консултациите да бъдат проведени до две седмици.
Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова заяви, че предложението е изцяло на правителството, което започва процеса по изпълнение на основния си ангажимент - провеждането на съдебна реформа. Тя добави, че разчита и вярва, че коалиционните партньори ще подкрепят предложението в парламента. Министърът посочи, че заедно с представителите на съдебната власт ще подготвят и пакет от законопроекти за промяна в НПК и НК, модернизиране на юридическото образование и въвеждане на електронно правосъдие.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!