Искаме разследванията на ОЛАФ да се признават за доказателства и по тях да се издават присъди, заяви премиерът Бойко Борисов, който се срещна днес с шефа на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) Тиери Кретиен.
По думите му след като Европейската комисия е отблокирала еврофондовете за България, всички наши служби са призвани към това нито едно евро да не изтече в криминални джобове.
За Тиери Кретиен добрата новина от вчера е предложението на правителството да внесе изменения в Наказателния кодекс, включително това материалите, които дава ОЛАФ, да имат предимство.
По думите му едни от основните промени, които предстоят, засягат наказанията за нарушилите финансовия интерес на ЕС и даването на повече правомощия на съответните органи.
6,3 млрд. евро от структурните фондове са предвидени за България, съобщи още Кретиен.
На въпрос дали това не води до корупция, той отговори, че когато разследва, службата работи с факти, и ако те водят до нещо, което сочи към коридорите на властта, се вземат съответните мерки.
Българският премиер и шефът на ОЛАФ са обсъдили напредъка на България в борбата с нередностите и измамите с европейски фондове, както и сътрудничеството на властите ни със службата.
Според Кретиен реформите у нас са в ход и са много насърчаващи, а службата ги следи отблизо.
Работим с ОЛАФ от 10 години, заедно сме направили много операции,
имаме политическа воля да стигнем докрай в разследванията
увери и Борисов. Премиерът отбеляза, че службите ни работят съвместно с колегите си от Германия по случаи за пране на пари, контрабандата на цигари и по други престъпления, като продължава и отнемането на имущество, придобито по престъпен начин.
За да има повече дела в съда и повече осъдени, премиерът разчита на ОЛАФ като "първостепенен наш партньор, който ние разглеждаме като наша служба, която ще дава доказателствата в нашия съд".
Борисов увери, че всеки подаден от службата сигнал ще бъде разследван.
Съдебната система в България е независим орган и би трябвало нейните решения да се уважават, призова Кретиен, като обърна внимание на "нормалния начин, по който се предвижват делата в съда".
В момента делото "Николов-Стойков" се води в България и ние няма какво да направим, заяви той. По-късно обаче министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов каза пред журналисти, че се обсъжда вариантът
гледането на този случай да бъде изнесено в Германия
"Има сериозни констатации за конфликт на интереси по оперативните програми на хора, които са били в държавни органи или са били в някои политически централи. Те са се възползвали от правенето на проекти чрез неправителствените организации", посочи още вицепремиерът.
Това е процес, който в момента се установява и там, където има нарушения, ще се търси отговорност, добави той.
Цветанов информира, че днес у нас пристига екип на ОЛАФ, който ще работи по оперативните програми.
Оценката на Тиери Кретиен за случващото се през последните месеци у нас е, че много реформи са в ход и се провеждат последователно, а българските специализирани екипи са професионалисти.
Той отново подчерта, че ЕК отдава голямо значение на финансовото управление на европейските фондове. От ОЛАФ продължават да настояват за възможности за конфискуване на парите, придобити по престъпен начин.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!