Във вторник излезе статистика на ЕВРОСТАТ, според която България е с най-ниските цени на хранителни продукти във всички страни от Европейския съюз, заявява министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов на правителственото заседание в сряда.
Това става ясно от публикуваната на сайта на Министерския съвет стенограма от заседанието.
Това е защото разбихме монополите, казва премиерът. Защо като им казах да посочат кои са монополите в горивата, никой не иска да ги каже на глас?, пита Борисов.
Според земеделския министър Мирослав Найденов през 2011 г. брутната добавена стойност бележи ръст с 22% спрямо предходната година в номинално изражение. По предварителни данни за първото полугодие на 2012 г. допълнителното увеличение е 14,5% спрямо същия период за 2011 г.
Общата стойност на брутната продукция в отрасъл "Селско стопанство" за 2011 г. нараства с 15% спрямо 2010 г., а през 2011 г. положителното търговско салдо в аграрната търговия на страната бележи ръст с 52,2% и надхвърля 1,4 милиарда щатски долара.
Тук едно уточнение – това е най-високата стойност от златните 80 години на миналия век, казва Найденов.
Той отбелязва, че като директни плащания са изплатени 996,3 милиона лева, а по Програмата за развитие на селските райони – допълнително 503 милиона лева, както и над 50 милиона като държавни помощи и пазарна подкрепа - общо над 1,5 милиарда лева, изплатени през 2011 г.
С тези данни отговарям и на упреците на опозицията, че този сектор не върви, отбелязва земеделският министър.
"Това им е работата. Ние отговаряме пред народа, а не пред тях. Разкрих ви тактиката, която вече прилагат – говорят лъжи, водейки се от поговорката "Една лъжа, повторена сто пъти, става истина". Лъжат, лъжат, лъжат и понеже са много – защото са малки, но много, и се чува от пет-шест места едно и също. Никой не иска да вникне в цифрите.
Видяхте в неделя това, което направих - отивате, подписвате ги тези документи, тези данни и ги оставяте, примерно, в предаването, в което участвате, което и да е то, и казвате – ето, когато дойдат колегите от опозицията, нека си донесат своите данни, ние сме готови веднага да дойдем да си ги защитим.
Това е положението. Защото Станишев какво казва – изядоха 5 млрд. от държавния резерв. Хубаво, но на публичната страница на БНБ като погледнеш се вижда колко пари има в резерва. Само че колко хора ще си направят труда да видят дали е казал истина или не. Затова като отидете там, както Дянков направи - носиш документите, извлеченията – заповядайте, пожелаваш им лек ден", казва Борисов.
От стенограмата става ясно още, че премиерът е спрял 3 млн. лева допълнителни средства по бюджета на земеделското министерство, поискани за борба с градушките.
Правителството се съгласява с искането на земеделския министър за 7 млн. лева допълнително за Българската агенция по безопасност на храните за осигуряване изпълнението и заплащането на труда на практикуващите ветеринарни лекари при изпълнението на мерките по програмите за надзор и ликвидиране на болестите по животните и за покриване на част от задълженията по сключени и неразплатени договори с екарисажите във Варна, Шумен и "Холсим България" АД.
"За градушките логиката ни е такава - даваме милиарди за производството на зърно. Това е все едно на един магазинер да ходя да му направя покрива, за да не му тече вода в магазина. Нормално е този, който прави тази продукция, да си плаща - милиарди дотации отиват, а става въпрос за 3 милиона, които държавата да даде при положение, че милиарди, стотици милиони се изливат в тези браншове. Нормално е всеки да си гарантира своята продукция. Утре ще кажат - да ни ваксинират животните без пари, да дотираме всяка една дейност. И затова тези 3 милиона ги спрях", обяснява Борисов.
"На тези хиляди ще им се паднат стотинки. Иначе всеки бранш може да каже: искам да ме защитиш. И това е една много порочна практика. Това е като при земетресенията. Да, навсякъде виждате има дарителски кампании по линия на Червен кръст, Червен полумесец, ние в България си превръщаме държавата в застрахователна компания. Изкривяваме пазара, от една страна, но по-важното, което е, че всеки трябва да мисли за себе си и за бизнеса си. Иначе в момента наблюдавам, едно време като бях главен секретар всички идваха при мен за помощ, станах кмет - идваха там, сега всеки вика -- държавата да помогне. Държавата е обща, на всички хора. Колкото й е по-малко ролята, толкова по-добре за държавата", казва Борисов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!