Европейската комисия и този път даде много обективен, много точен доклад. За радост препоръките в него съвпадат с нещата, които ние в момента правим.
Това каза премиерът Бойко Борисов на пресконференция в Министерски съвет по повод доклада на ЕК, който беше оповестен днес. На пресконференцията присъстваха вътрешният министър Цветан Цветанов и правосъдният министър Диана Ковачева.
Докладът абсолютно отговаря на обективната действителност в България, каза Борисов.
Не случайно в доклада специално място е отделено за Закона за амнистията. ЕК казва, че в определени области се получиха затруднения, като закона за амнистията от 2009 г. "И отдолу, под черта, казва, че именно този Закон за амнистията от 2009 г. доведе до 458 прекратени случаи, включително и за злоупотреба със служебно положение или - обществени средства. Действително, Станишев тук е прав, че докладът е убийствен за този период. След като може да приемеш закон за амнистия и на базата на него да паднат близо 500 дела за злоупотреби с власт и обществени средства, как може той да е положителен за целия период? Няма как да е. Струва ми се доста странно, че говорят за вот на недоверие. Ще ни дадат много добра трибуна да им напомним за всички безобразия през тези две години", каза Борисов.
Съжалявам, че липсата на политическа класа не можа днес да нареди на тази пресконференция и предишния премиер Станишев, и вътрешните министри, и правосъдните министри на предишното правителство -
това е петгодишен доклад и две години са управлявали те,
каза Борисов.
Нашето желание беше политическата класа днес да излезем заедно и да кажем - това са няколко препоръки, които са абсолютно изпълними, влизат в програмите на всички партии, имаме прекрасно дадено време да го направим, каза Борисов.
В ключовите моменти българското правителство демонстрира силна политическа воля за постигане на задълбочена и трайна реформа - това е точно, дословно цитирано от доклада, каза още той.
Прекрасно знаем, че изборът на новия ВСС трябва да бъде направен по най-прозрачния начин, по същия начин трябва да бъде направен и изборът на нов главен прокурор, каза още премиерът.
"Основните препоръки и критики са към Висшия съдебен съвет (ВСС), каза премиерът. Този ВСС беше избран от предишния парламент. Къде е политическата отговорност на тези, които препоръчаха тези хора, и ги избраха -- БСП, НДСВ и ДПС? Щях да съм съгласен с Лютви Местан, че трябват предсрочни избори или вот на недоверие, ако той беше излязъл и казал: Да, но ние се провалихме, дадохме недостатъчно добри кандидати за ВСС, който направи една провокация, която, ако не бяха я направили сега цели абзаци от този доклад нямаше да ги има, свързани с уволнението на съдия Тодорова", каза Борисов.
Аз съм критикувал министър Цветанов за отношението му към съдебната власт.
Надявам се, че си е направил изводите, каза още Борисов.
Премиерът заяви, че и в доклада е казано, че като орган ВСС е изграден с много очаквания, той да определя натовареността за съдии, същото важи за натовареността на прокуратурата. Ние не се месим – не искаме и не можем, каза Борисов.
Министър Цветанов даде да се разбере, че не възнамерява да подаде оставка,
както поискаха от опозицията.
Отговор на исканата ми оставка е констатацията в доклада, че след 2010 г. започва борбата с организираната престъпност и това, че имаме структурни реформи. Ефективността я има, а това, че политически партии се консолидират и ми искат оставката, означава, че се върви в правилната посока, каза той.
Докладът е обективен, той отчита реалното състояние на държавата днес, положените усилия на правителството в последните две години. Благодаря на премиера за неговата твърда решителност да продължим по този път и да се съобразим с всички препоръки, каза Цветанов.
Впечатляваща е оценката в доклада, че след 2010 г. е започнала по-интензивната борба срещу организираната престъпност, добави той. Борбата срещу тежката организирана престъпност не е нещо, което може да се случи за една или две години. Ще направим задълбочен анализ, за да подготвим съответните промени, каза вътрешният министър.
Самият факт, че през последните няколко месеца и седмици имаме задържани общински съветници, задържан депутат, означава, че сме започнали да работим много по-ефективно. Надявам се в края на 2013 г. да може да отпадне механизмът, каза Цветанов.
Приемаме констатациите в доклада на Европейската комисия като обективни и реално изпълними, каза и министър Ковачева. Може да изпълним препоръките в доклада за периода, който е определен за България, увери тя.
По-рано днес беше разпространено
изявление на премиера,
в което се казваше: "Приемаме доклада по Механизма за сътрудничество и оценка. Той е резултат от добрата съвместна работа на българските институции с ЕК".
Правителството има политическата воля да изпълни препоръките в доклада, за да отговори на очакванията на българското общество за повече справедливост и сигурност, коментира премиерът.
"Пет години след приемането на България в ЕС, ЕК излезе с цялостен доклад за напредъка на страната ни по Механизма за сътрудничество и оценка.
Той оценява усилията и постиженията на всички правителства на България от 2007 г. насам, както и на всички власти – изпълнителна, съдебна и законодателна.
Отчитаме, че механизмът изигра съществена роля за реформите в областта на правосъдието и вътрешния ред в страната.
Приемаме като положителна оценката на Европейската комисия, че България е на път да изпълни критериите по МСО.
Това трябва да стимулира всички власти в България и е сигнал, че
реформите трябва да продължат.
В доклада на ЕК се отчита, че основните законови инструменти са вече създадени.
Това е знак, че България е завършила един от най-важните етапи на реформата на правосъдието и вътрешния ред.
Препоръките в доклада са в подкрепа на започналите реформи в областта на правосъдието и вътрешните работи. До следващия доклад новоприетото законодателство ще доведе до реални резултати.
Приемаме критичните констатации на Комисията, защото те показват, че
реформите в областта на правосъдието и вътрешния ред са изправени все още пред много трудности и предизвикателства.
Наясно сме, че прилагането на нов подход и институционалните промени в съдебната власт все още не дават желаните от всички ни резултати", допълни министър-председателят.
Според него през следващите 18 месеца са времето, в което всички български институции ще докажат своята решимост да променят съдебната система и да ограничат корупцията и организираната престъпност.
"Новият подход на ЕК предвижда за първи път отпадането на междинните доклади. Това открива пространство за прилагане на вече набелязаните от България мерки и поставя времева рамка за приключване на ангажиментите и показване на ясни резултати от извършените до сега реформи.
Фактът, че за трета поредна година Европейската комисия отбелязва силната политическа воля на българското правителство за реформи е не само признание, а и ангажимент за успешно постигане на целите в този процес", заяви още премиерът Борисов.
От името на Висшия съдебен съвет (ВСС) Анелия Мингова
каза, че обобщенията и изводите в доклада са в известен смисъл крайни.
"В доклада ЕК посочва, че не иска просто действия оттук-насетне, а резултати и то не някакви резултати, а значими и трайни, в които ефектът е станал необратим и в които е създадена устойчива тенденция на управленски капацитет", все пак призна юристката.
Тя призна и липсата на такива резултати в дейността на ВСС: процесът на атестации и назначение в органите на съдебната власт, незавършеният процес при определяне на норма на натовареност на магистратите, констатацията за непоследователност в дисциплинарната практика на съвета.
Според Мингова и колегите и от ВСС в доклада не са отразени тези положителни действия и резултати в работата на съвета, които през последните години никой не бил отричал и които намирали положителен отзвук сред общественото мнение и в съдържанието на предходните доклади.
Като пример тя посочи дейността на комисията по наблюдение на делата с висок обществен интерес. Мингова коментира, че отдава липсата на тази конкретика не на пропуск на ЕК, а по-скоро на това, че в тези области комисията не вижда повече проблеми.
Докладът на Европейската комисия не е обективен в отразяването на дейността на инспектората, каза главният инспектор на Инспектората към Висшия съдебен съвет (ВСС) Ана Караиванова. Тя заяви, че има напредък, но той не е отчетен.
В доклада не видях отчитане на проблема с натовареността на прокуратурата,
коментира главният прокурор Борис Велчев. За съжаление, понякога прокурорите в страната имат такава практика да отделят по-простата част от разследването с намерението по-бързо да я приключат. Това може да бъде преодоляно тогава, когато натовареността на прокурорите окончателно позволи, каза той.
Велчев каза, че вторият проблем, който не е видял, е една много важна и показателна цифра – че през последните пет години броят на осъдените лица с влязла в сила присъда за участие в организирана престъпна група е нараснал повече от три пъти.
Всички критични забележки, отнасящи се до дейността на прокуратурата, са напълно изпълними в сроковете до следващото отчитане, каза главният прокурор.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!