„Местните данъци и такси са инструменти, с които богатите общини трябва да си регулират бюджетите. За мен продължава да е абсурдно метрото в София да е 50 цента или 1 лв. Като искаш да живееш в Мюнхен и Виена - таксите и данъците са други, ако искаш да живееш на село - и там данъците са други.
Като искаш да имаш естакади, да живееш на бул. "Витоша", да се возиш на метро, да живееш на жълтите павета, не може местната такса да ти е същата като в някое село", заяви премиерът Бойко Борисов по време на конференция „Перспективите пред местната власт и новия програмен период“.
"100 км в Китай струват 10 лв., сиреч от тук до Бургас 80 лв. Тука за 8 лв. увеличение на винетка на месец се правят протести, а сме направили 300 км нови магистрали”, заяви премиерът.
Борисов заяви, че е готов да говори за финансова децентрализация, за малките населени места е готов да преговаря за нулеви ставки.
Той коментира, че на протеста за цените на винетките се е идвало с поршета.
„Само докато запалиш поршето, е изхарчило 12 лв., а протестират за 8 лв. винетка.
Предложихме през общинските съвети да си вдигнете данъците с 2 % и да обясните защо на хората, обаче скочихте всички най-вече партньорите от РБ, но имате дългове. Имате дългове, но не искате вие да си ги съберете от населените места, а искате като дойдете при мен с нови заявки за 160 млн. лв. Не искате да си съберете данъците и таксите, защото искате да сте години и добри, но и ние искаме да сме така”, обърна се Борисов към кметовете.
Според него те трябва да престанат с популизма, тъй като правителството трябва да плаща за новите предизвикателства, например, самолети и отбрана.
„Преди да дойдете при мен за пари, искам всеки да ми казва какви мерки е предприел и дали си е събрал местните данъци и такси. Няма да пожаля никой, който не си е свършил работата.
Като седнем с писалката с Горанов да смятаме цифрите стотици милиони отиват за несвършена работа. Такава социална държава като България няма друга, навсякъде всичко се плаща, държим най-ниските данъци и ДДС. Трябва дисциплина. Очаквайте тежки финансови корекции, да падат проекти, ако ни хванат за една запетайка”, нареди премиерът.
Той заяви, че изборите са минали и повече не иска да се говори пред него за партии.
„Не се изкушавайте от обществените поръчки, всичко се наблюдава. Прозрачно, ясно и чисто, както пише в книгата.
Пари на Европа трябват, няма от къде да се взимат, този въпрос върви тегаво, от къде ще ги намерим, ще ги намерим, се коментира по Европейски съвети. От къде ще се намерят, най-вероятно като се орежат лоши проекти. До този момент сме давани за пример, втори сме по усвояване, има други двойкари в Европа. Оптимизмът е, че сме стабилни, добре стоим навън, добър административен капаците, повече приходи имаме”, увери Борисов.
Борисов изтъкна и, че само за една година сме втори в Европа по усвояването на еврофондовете.
„Кметските избори са тези 30 дни, докато има предизборна кампания, след това всички кметове са еднакви и работят заедно. Общините са изключително важни относно финансовата дисциплина. Трябва да сте особено внимателни в обществените поръчки и усвояването на евросредствата, защото ако се подведете след това чрез финансовите корекции ние трябва да ги даваме от бюджета”.
Според него след терористичните актове програмите на правителства рязко завили в сферата на сигурността.
„В новия бюджет отидоха рязко парите в тези бюджетни сфери, ако и вие сте калпави, тези пари трябва директно да бъдат давани от бюджета. Надявам се, че това го разбирате и да престанете да се правите на добри. Местните данъци и такси са инструменти, с който може да оправите бюджетите си”, призова той кметовете си.
Борисов изброи, че през 2015 г. правителството е дало средства на пенсионерите, учителите, МВР, отбраната, тютюнопроизводителите, животновъдите, за ремонт на старите магистрали.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!