С присъствието си тук искаме да покажем, че не само че не сме се отказали, но ще ускорим изграждането на електронното управление.
Това каза премиерът Бойко Борисов, който участва в кръгла маса на тема „Единен цифров пазар чрез е-управление и дигитално предприемачество“.
„Това, което направихме с полицейските коли – слагането на камери, го видяхме за първи път в Естония. В момента това го правим и в митниците, макар и без много шум“, отбеляза премиерът пред присъстващите, сред които бе и заместник-председателят на ЕК и еврокомисар по единния цифров пазар Андрус Ансип.
По думите на Борисов в Естония от най-корумпираните служители в митниците и полицията сега са с 80-90% рейтинг, след въвеждането на електронното управление в страната.
Като пример за добра практика той отново даде електронното здравеопазване на Естония, което, по думите му, бихме могли да го копираме, а не да го измисляме.
„В личната карта на естонците има чипове, където е записано всичко необходимо“, отбеляза премиерът.
„Това, че сме на първо място по фиксиран широколентов интернет ни прави горди, но в същото време работим активно това да се случи и в селата“, каза още Борисов.
„Когато искаме да развиваме селско стопанство, фермерство, да социализираме селата, бизнесът, който ще отиде там, трябва да има възможностите както в градовете“, мотивира се премиерът.
„В дигиталните магистрали няма дупки“,
отбеляза той в отговор на констатацията на вицепремиера Томислав Дончев, че дигиталните магистрали са най-бързи.
„Сега, когато гледам парковете как са окосени, със засадени цветя, трябва да имат свободен достъп до интернет“, смята Борисов.
По думите му това, че
България има много добри ИТ специалисти не е тайна за никого.
Най-голямата ни радост е, че добрите ИТ специалисти, които работеха на запад, вече се връщат у нас, коментира Борисов.
Той отбеляза, че средната заплата в този сектор е 4000 лв.
„Тук виждам огромна възможност, но от друга страна ме притеснява това, че малките деца са вече с таблети, играят с тях, а не играят на жмичка“, каза още Борисов.
„Убеден съм, че ще направим доста в електронното управление, но освен него, мечтата ми е да се въведе електронното гласуване“, каза министър-председателят.
Той се обърна към присъстващите депутати с думите „Стегнете се! Направете го!“ и се мотивира - можем да си плащаме данъците по интернет, а в същото време сънародниците ни в чужбина се редят с часове, за да гласуват. Има хакери, но има и такива, които могат да защитават програми, коментира още Борисов.
Създаването на електронно управление е безспорно първият инфраструктурен приоритет, който стои пред правителството,
заяви вицепремиерът Томислав Дончев. Той отбеляза, че дигиталният дневен ред не може да бъде приеман като модернистичен каприз, той отдавна е въпрос, свързан пряко с конкурентоспособността на икономиките на страните членки и на европейската икономика.
По думите му за последното десетилетие средствата, които Европа отделя за ИТ сектора са два пъти по-малко от тези, които се влагат в САЩ.
Дончев се спря и на новия закон за обществените поръчки, който ще е факт в средата на годината. Той създава основата за електронни обществени поръчки, заяви Дончев и добави, че вече е създаден моделът и е осигурено финансиране от ОП „Добро управление“.
Процесът на електронно кандидатстване и отчитане от екзотика се превърна в норма, отчете още вицепремиерът. По думите му, ако се създаде единен цифров пазар, допълнителният растеж в следващите 4-5 години би бил 250 млрд. евро на европейско ниво.
Същевременно, на среща с Ансип президентът Росен Плевнелиев е заявил, че
България има потенциал да бъде двигател на позитивни промени в Югоизточна Европа, свързани с плановете на ЕК за цифров единен пазар,
съобщи прессекретариатът на държавния глава. Плевнелиев е откроил като предимство на страната ни добрите традиции в областта на информатиката и програмирането. Той е посочил също, че България има амбицията да се превърне в регионален център за информационни и комуникационни технологии (ИКТ).
„Виждаме ИКТ-клъстерите като съществена част от развитието на българската икономика“, е заявил Плевнелиев по време на срещата. Държавният глава е подчертал, че София заема трета позиция в класацията за най-привлекателни места в Европа за стартиращ бизнес след Лондон и Дъблин, а „София Тех Парк“ е единствената по рода си иновационна екосистема в региона.
Президентът е посочил, че от развитието на Единния цифров пазар полза ще имат основно гражданите, както и малките и средни предприятия, които ще получат по-лесен достъп не само до дигиталния пазар, но и до по-качествено административно обслужване.
„Интеграцията и свързаността са единственият път за успеха на Европейския съюз“, е подчертал още Плевнелиев. Президентът е отбелязал, че винаги е насърчавал развитието на електронното управление и е добавил, че България има добра основа за предоставяне на електронни административни услуги. „Най-важният въпрос е как да обединим всички административни услуги в една платформа“, е заявил държавният глава и е подчертал, че това ще спести време и средства на гражданите и на бизнеса.
Вицепрезидентът на ЕК Андрус Ансип е посочил, че изграждането на Единния цифров пазар може да допринесе за допълнителен растеж на ЕС на стойност 340 млрд. евро. „Физически ЕС има единен пазар, но в дигитален план съществуват 28 малки пазари с различна регламентация и това издига бариери“, е заявил Андрус Ансип. Вицепрезидентът на ЕК е очертал трите ключови сфери, върху които ще се съсредоточат усилията за разработването на Единен цифров пазар – улесняването достъпа на потребители и предприятия до цифрови стоки и услуги, създаване на подходяща инфраструктура и въвеждане на определени стандарти за индустрията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!