Земеделието и туризмът са приоритети за страната ни, но трябва да се опитаме да направим нещо в сферата на иновациите, в новите технологии.
Виждам България да направи своя пробив в тази сфера, тъй като има изключително добри специалисти.
Това заяви премиерът Бойко Борисов в отговор на питане на депутата Яне Янев, лидер на РЗС, за цялостната политика на правителството и за стратегическите му приоритети.
В средата на мандата точната дума е, че българите разбраха това, което се опитваме да направим - колко добре, колко зле, няма значение, каза Борисов.
"В това отношение много ни помагат и новините, които гледат вечерно време; независимо дали в Европа се сменят премиери, първото нещо, което казват на пресконференции е – да, ще боли. Ще се режат пенсии, заплати, отвсякъде", посочи той.
Борисов заяви, че в момента за туризма се работи, като се строят пречиствателни станции, "за да започне новият ни сезон с чисто море". Същото касае и планинските курорти, и реките, добави премиерът.
Туризъм - да, но къде ни е културният туризъм, запита той и разказа, че в четвъртък зам.-министърът на военноморските сили на САЩ, който бе на посещение у нас, часове разглеждал археологическите разкопки в центъра на София.
Археологичните ценности, които имаме, могат да бъдат мотор и генератор за растеж, смята той.
За електронното правителство премиерът отбеляза, че в предишните години е направено доста, но на парче.
"Похарчени са много милиони за електронно правителство, направени са системи, които обаче не са съвместими и не могат да работят с другите министерства. Изведох го като личен приоритет на правителството – в следващите 6 – 8 месеца ние трябва да асамблираме тези системи - митници, съдебна система, вътрешно министерство, отбрана, защото почти навсякъде ги има, дадени са десетки милиони, сключени са договори за оптични кабели и връзка", каза Борисов.
Какво е бъдещето - на много места знаете, че от стволова клетка вече не могат да направят цяла ръка, но правят яйцеклетка; ние имаме много специалисти и ако се съсредоточим, може да работим, посочи той.
Борисов обясни, че сегашното правителство е трябвало да довърши Цанков камък, магистрала "Люлин" и Дунав мост 2, "които бяха абсолютно провалени проекти, изсипахме един кош пари там допълнително".
Премиерът посочи още, че заварените от неговия кабинет инвестициите в енергетиката са такива, че са заровили държавата – и ТЕЦ-овете, и "Белене" и ВИЕ - 360 милиона са дадени за вятър. "Имате ли нужда от такава инвестиция? Имате ли нужда народът да плаща от електромера?", запита премиерът от парламентарната трибуна.
И моля да не се хилите така, защото от вашите проекти, не ми е до смях, защото и 300 милиона трябва да приготвя за мотрисите, допълни Бойко Борисов.
Хората разбраха, че трябва да се направят рестриктивни действия. За радост в енергийния пръстен България има много голяма независимост – с повече пари за водна енергия да дава дългосрочно работни места. Ние може да използваме реките, язовирите, които имаме, допълни още министър-председателят.
Ако съумеем да убедим хората да инвестират в енергийна ефективност, ще спестим ток поне за два реактора, допълни той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!