Сръбските граждани трябва да знаят, че в лицето на България имат поддръжник за присъединяването на страната към Европейския съюз (ЕС), подчерта българският министър-председател Бойко Борисов при посещението си в западната ни съседка.
"Има добро сътрудничество и взаимно доверие между България и Сърбия. Нашата съседка може да разчита на пълната ни подкрепа за присъединяване към ЕС... Ще си помагаме, знае се и моето разбиране, и на нашето правителството, че мирът на Балканите може да съществува във вида, в който на всички нас ни се иска, да приличаме на Западна Европа, когато Сърбия и Хърватия влязат в ЕС. По този начин Балканите ще станем център на стабилност, а не на конфликти и войни", каза Борисов.
Междувременно в София българи от Западните покрайнинипротестираха пред Народното събрание срещу такава пълна подкрепа. Според тях правителството трябва да използва евроамбициите на Белград, за да се пребори за правата им.
На съвместната си среща Борисов и сръбският му колега Мирко Цветкович разговаряха за проблемите на българското малцинство в Сърбия. Борисов е казал, че не бива да се чака влизането на Сърбия в ЕС, за да се разрешат малките проблеми в населените с българи покрайнини.
Сред темите, които са
обсъждали бе и проектът
Мирко Цветкович заяви, че сръбски експерти ще се запознаят с документацията, след което правителството ще вземе решение дали и с какъв процент инвестиции би могла да участва страната му.
Що се отнася до
сътрудничеството в областта на енергетиката, Борисов посочи, че по
интерконекторната газова връзка
имаме осигурени 60 млн. евро от ЕС. Той заяви, че ще се направят усилия да бъдат отпуснати допълнителни средства от Брюксел за тази цел и на Сърбия, за да можем да завършим тази връзка, която гарантира така необходимата ни диверсификация.
Премиерът припомни, че по време на срещата на върха на Дунавския регион в Будапеща е постигнато съгласие"Южен поток" да бъде включен като стратегически проект в документа на срещата.
"С Мирко Цветкович се
договорихме нашите служби да работят относно размяна на информационни данни в
реално време по въпроси, свързани с
разузнаването и контраразузнаването,
както и справяне с контрабандата и безкомпромисна борба с организирана престъпност", подчерта министър-председателят Бойко Борисов. Той допълни, че се работи активно и за изграждане на ГКПП-та на българо-сръбската граница.
Двамата премиери са
разговаряли и за подобряване на търговията между двете страни, за инвестициите,
транспорта и енергетиката. Бойко Борисов изрази удовлетворение, че сръбското
правителство е приключило процедурите и в ход са търгове за строеж на
магистралния път от Димитровград до Ниш
от част от транспортния Коридор номер 10, който за нас е от голямо значение.
Той изрази надежда, че магистралата ще бъде открита до края на 2012 г.
След пленарните разговори
между двете делегации заместник министър-председателят и министър на вътрешните
работи Цветан Цветанов и неговият сръбски колега Ивица Дачич подписаха
Междуправителствено споразумение за изграждане и функциониране на
съвместен контактен център
за полицейско и митническо сътрудничество.
Той ще бъде изграден на българска територия, на ГКПП Калотина и ще даде на полицейските и митническите органи на двете страни възможност за по-бърз обмен на информация и предприемане на своевременни и адекватни действия във всеки отделен случай.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!