Министър-председателят Бойко Борисов освободи днес от длъжност зам.- министъра на културата Димитър Дерелиев, съобщи пресслужбата на Министерския съвет.
Дерелиев напуска поста си поради системна липса на диалог и комуникация с организациите в киноиндустрията,
пише в съобщението.
По-рано днес от пресцентъра на Министерство на културата твърдяха, че не знаят за уволнението.
В ресорите на Димитър Дерелиев като зам.-министър бяха киното и театъра след назначаването му на поста миналата година при сформирането на правителството на ГЕРБ.
След няколко нелепи решения и демонстрираното от него нежелание да води диалог с театралните дейци по-късно за ресорен зам.- министър за театъра беше назначен Митко Тодоров, до тогава директор на Театъра на армията.
Тази сутрин премиерът Борисов се е срещнал с министъра на културата Вежди Рашидов и с представители на гилдията на кинодейците. На срещата е станало ясно, че Дерелиев не е в състояние да ръководи сектора и има пълна нетърпимост и неразбирателство между него и колегите му.
Борисов заяви, че уволнението на Дерелиев няма нищо общо със случая с филма "Сбогом, мамо" на Мишел Бонев.
Засега министър-председателят не възнамерява да назначава нов зам.-министър на културата на мястото на Дерелиев.
През последните два месеца кинодейците настояваха за оставки на Рашидов и Дерелиев.
Според тях министърът на културата "съучаства с бездействието си в прокарването на изменения в Закона за филмовата индустрия, които освобождават държавата от задължението да финансира български филми".
"Рашидов не защитава интересите на българското кино като член на Министерския съвет и вреди на филмовия процес поради некомпетентност", смятат още кинодейците.
Гилдии на различните професии в кинематографията организираха през последните седмици протести в София.
"Това действие от страна на премиера е признак, че той уважава справедливите искания на кинообщността", каза за Агенция "Фокус" Стефан Китанов - директор на София филм фест и продуцент на филма "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде".
Но според Китанов
исканията не спират до тук и няма да спрат,
докато не се изпълнят останалите точки в няколкото протестни декларации на кинематографистите.
"Това е само начало на един диалог, който се надявам да има положителни резултати", заяви Китанов.
Той обясни, че оставките не са на преден план, но са съществена част от исканията на гилдията.
"Най-важното искане е премахване на подготвената поправката в Закона за киното, която на практика спира съществуването на производство на фими в България."
И кинематографистите, и други организации настояват законодателните проекти и всички важни решения в областта на културата да не се правят на тъмно, а с участието на хората, които правят българската култура.
"В областта на киното предстои приемането на много важни закони, които да осигурят алтернативни източници на финансиране на киноиндустрията. В тяхното съставяне до момента не са участвали представители на киногилдията", подчерта Китанов.
Той отбеляза, че третото искане е да се оценяват по достойнство постиженията, които българското кино е постигнало през последните години.
"Киното е като визитна картичка на културата в България с наградите и признанията, които постигна на толкова много фестивали, включително с номинация за "Оскар", отлично представяне в Кан и т.н.", изтъкна продуцентът.
"Искаме да има толерантно отношение към различните изкуства
в схемата на Министерството на културата. Киното беше неглижирано до момента. Даваме си сметка, че се намираме в криза и не сме максималисти, но бихме желали мерките, които се взимат в България за ограничаване на средствата във всяка една област, да бъдат пропорционални, т.е. процентът, с който се намаляват средства за други изкуства, да бъде и за кино", каза Стефан Китанов.
Режисьорът Иглика Трифонова ("Писмо до Америка", "Разследване") смята, че прокуратурата трябва да се самосезира за финансирането на филма "Сбогом, мамо" лично от директора на Националния филмов център Александър Донев.
В петък премиерът Бойко Борисов призна, че не е бил достатъчно внимателен, когато е подписал заповед за командировка на културния министър Вежди Рашидов до Италия през септември т.г.
"Не съм обърнал внимание. Грешката е от моя страна, вече ще бъда по-внимателен, когато подписвам заповеди", каза премиерът пред парламента в отговор на питане на депутат от БСП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!