В момента имаме реални проблеми с това, че нашата съседка Турция прие да прави "Турски поток", защото, спазвайки европейските правила, отстоявахме Третия енергиен пакет.
Това обяви министър-председателят Бойко Борисов пред Американската търговска камара, където говори за приоритетите на българското правителство през 2015 г.
Този поток, минавайки през Турция, има реалния шанс да изолира България, а страната ни има изградена газопреносна система за над 25 милиарда и това не бива да се допуска да се случи, заяви премиерът.
По думите му това трябва да е основа на работата на енергийната съвместна комисия между САЩ и България. България води в Женева дела за милиарди евро, засягащи АЕЦ "Белене", добави той.
"Сега, доколкото разбирам от срещата на президентите на Турция и Русия в Анкара, съседката ни ще строи четири ядрени руски реактора. Това са теми, по които чака отговор българският народ", каза премиерът, като добави още един въпрос - може ли натовска страна да спомогне България да бъде заобиколена.
По думите му този въпрос чака отговор от европейските и от американските партньори.
България не трябва да бъде наказвана от съседите си, още повече от тези, с които е в един съюз, смята премиерът.
Иначе няма да е честно към българите, да им обясняваме, че това е нашият цивилизационен избор, и в същото време един по един да падат проектите ни, да губим огромни пари и други да се възползват, каза Борисов.
Все повече се радвам на синхрона на работата на министрите в кабинета, заяви още министър-председателят. Само в рамките на месец и половина с взаимни усилия, толерантност и разбиране наблюдавам, че все по-добре работят като екип, това ми дава оптимизъм да считам, че правителството ще завърши мандата си, заяви Борисов.
Той припомни, че предстоят местни избори и изрази надежда с такт и толерантност, водейки се от голямата задача за стабилност в България, изборите да се произведат в условията на толерантна предизборна борба, която да не попречи на взаимоотношенията между партньорите.
Премиерът обеща ГЕРБ да спази това условие. Най-важното е България да е стабилна, а това може да се гарантира само от стабилно правителство, с необходимото мнозинство в парламента, добави Борисов.
С посещението си у нас и с това, което каза и което договорихме, държавният секретар на САЩ Джон Кери ни върна отново на мястото, което България винаги е имала,
заяви Борисов, като допълни, че едно от лошите неща, случили се на страната ни през изминалата година, е тоталната изолация, в която бе изпаднала.
Както преди в Косово, така и сега в Украйна, на 400 км от България, се води война, загиват хора, бият се с танкове и артилерия и това става много близо до нас, коментира още министър-председателят. По думите му България през цялото време е била изключително надежден евроатлантически партньор.
"Ще подпомагаме максимално всеки инвеститор и всеки бизнес, но искам да се спазват правилата. Народът ни гледа, а вас ви гледат под лупа, защото ако американските инвеститори се държат като някои други, то няма кой да дадем за пример", каза министър-председателят Бойко Борисов на форума днес на Американската търговска камара.
Той отбеляза, че България е доказала, че е от най-стабилните партньори и за ЕС, и за НАТО. В същото време Борисов заяви, че българите обичат Русия и се чувстват задължени към нея. Не трябва никога да се прави антируска политика от България, така както те правят към нас, отбеляза Борисов. "Ако сме им толкова мили, да ни продават газта, колкото я продават на Германия, тогава ще разбера, че сме им мили", коментира той енергийните отношения с Русия.
"Когато става дума за пари, при това за огромни пари, които се печелят от България, ще си отстояваме интереса, па макар и да паднем още веднъж от власт. Рано или късно хората го разбират как е станало", заяви Бойко Борисов.
Аз съм много мнителен човек и изобщо не вярвам на някои от електроразпределителните дружества, че нещо е станало със софтуера им, каза премиерът
Според него предишния път по подобен начин, с вдигането на цената на тока и даването на двойни фактури, хората са излезли на улицата. Като изкараш 10 000 на улицата всяко правителство е готово да падне, отбеляза Борисов. Той посочи, че преди 15 дни е предупредил ЕРП-тата да не го правят. Как така софтуерът не направи по-ниски фактурите на хората, а е все обратното, реторично попита Борисов.
"Години наред, когато искаме да кажем нещо как е добре, казваме вижте в Щатите как е, след като даваме непрекъснато САЩ за пример, вие сте не само инвеститори, и не само работните места са важни, но е важно да продължите да бъдете за пример", каза той.
"Уестингхаус" ще ги посрещна с хляб и сол, ако дойдат у нас като инвеститори, а не като търговци, защото това са допълнителни 5-6 милиарда евро, каза Борисов. По думите му това е реалният начин САЩ, в геостратегически план, ако иска да помогне на България чрез изграждането на реактор с банкова гаранция. Имаме инженери, специалисти, електропреносна мрежа, имаме площадка, имаме всичко, но нямаме пари и затова спряхме "Белене", припомни Борисов.
Много е трудно да стабилизираме енергетиката, дори ми се вижда малко невъзможно, отбеляза Борисов в отговор на въпрос
По думите му около 1000 мегавата са загубите в сградите и мрежите. По тази причина е предприета и стъпката със санирането на сградите. Притеснен съм и за това как ще завърши и делото в Женева, допълни Борисов.
По отношение на БНБ и финансовата стабилност министър-председателят каза, че години наред БНБ е била символ на стабилност, а и законът, изработен по времето на Костов, също е много добър.
"Продължавам да считам, че Искров носи лична отговорност и не мога да си обясня това негово поведение, да не си подава оставката", заяви премиерът. По думите му Искров дължи на обществото оставката си.
По отношение на Комисията за финансов надзор (КФН) премиерът заяви, че ситуацията е по-различна. Той изрази надежда КФН да даде отговор на въпросите, които парламентарната комисия е поставила. Искрено се надявам да не се натъкнем там на същото, което беше в БНБ, заяви Борисов.
Проблемът при пенсионните фондове няма да дойде сега, но не можем да си позволим това да се случи, заяви Борисов, като допълни, че състоянието им трябва да е ясно. По думите му държавата чрез КФН носи отговорност за това къде праща хората, защото в случая те нямат избор.
"Държавата няма повече ресурс да плаща, а хората нямат търпение", добави премиерът и отбеляза, че от това, което е чул от Менда Стоянова днес, не може да е спокоен.
В отговор на въпрос, свързан с образованието, премиерът посочи, че инструментите, които се прилагат за интеграция на ромското население, не дават резултат. Налага се моделът да се раждат много деца, да раждат млади, да се ползват помощи, а децата да не ходят на училище. Това създава напрежение в обществото и вече някои партии си изграждат кампаниите на антиромски или проромски вот, коментира Борисов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!