Изпитанията за устойчивост на системите на АЕЦ "Козлодуй" са в ход от два дни, съобщи премиерът Бойко Борисов пред български журналисти в Брюксел.
Той участва в двудневното заседание на държавните и правителствените ръководители от ЕС, които обсъдиха темите за състоянието на ядрената енергетика, Пакта за еврото и ситуацията в Либия.
Изпитанията на българската ядрена централа са наблюдавани от Агенцията по ядрено регулиране, по наши критерии и с поканата на външни наблюдатели от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), уточни премиерът. Преди няколко дни възложих това на ръководството на АЕЦ "Козлодуй", добави той.
Премиерът отбеляза, че на днешния Европейски съвет България е получила похвала от председателя на ЕК Жозе Барозу за предприетите проверки. Нашето настояване е било ЕК да бъде водеща при оценяване на резултатите от проверките.
Европейските лидери се споразумяха днес на срещата си на върха в Брюксел да се проведат
тестове за устойчивост на атомните електроцентрали,
в светлината на кризата в АЕЦ "Фукушима-1" в Япония.
Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че ЕС ще призове всичките членки да накарат независими национални регулатори да проверят техните централи, като резултатите бъдат оповестени публично, а след това да последва доклад до европейските агенции.
Меркел изтъкна, че очаква процесът да приключи до края на годината. "Поуката от Япония е, че трябва да има еднакви тестове заустойчивост в Европа", добави тя.
Френският президент Никола Саркози обеща, че ще затвори атомните електроцентрали във Франция, които не издържат тестовете за устойчивост.
Борисов обясни, че дебатът дали европейските реактори да продължат да работят се пренася върху това да бъдат максимално сигурни; обясних, че няма за какво да се притесняваме и само националните регулатори да извършват изпитанията, изтъкна той.
Според него ЕК трябва "да ни спусне" възможно най-тежки условия -
дори за природни бедствия, които към момента не са се случвали в Европа,
защото никой не е пресмятал, че може едновременно да има земетресение от девета степен по Рихтер и 20-метрова вълна цунами.
Борисов е изразил мнение, че следва да се анализира например дали е възможна появата на торнадо в Европа. По неговите думи трябва в зависимост от ситуациите да се предвиди какво би възникнало при максимално лошо стечение на обстоятелствата.
Борисов е предложил резултатите от изпитанията да бъдат прозрачни и абсолютно пълни и да се изпращат на аналитичен орган към Европейската комисия, която да ги признава. Това беше аплодирано, посочи Борисов.
ЕС ще провежда тестове за устойчивост на атомните електроцентрали и в съседни страни, включително в Русия и Украйна,
заяви днес пред журналисти председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу.
"Уважаваме суверенните права на нашите съседи, но ядрената енергетика не се събира в националните граници", изтъкна той. "ЕС прие решение да поддържа високи норми на безопасност на обектите от ядрената енергетика. Така всички ядрени реактори в АЕЦ на територията на ЕС ще преминат съответни тестове. Сега опитваме да проведем такива тестове и в съществуващите, и подготвяните за строителство АЕЦ в съседни на ЕС страни и в цял свят", посочи Барозу.
Той добави, че въпросът за ядрената безопасност е в дневния ред на посещението му в Украйна през април.
Президентът на ЕС Херман ван Ромпой отбеляза, че методиката на тестовете за безопасност на АЕЦ ще бъде представена на ЕК и на Съвета на ЕС до края на годината.
Във връзка с икономическите теми от форума Бойко Борисов отбеляза, че
предстои дебат за облагане на финансовите трансакции.
Има много спорове по тази тема, че ако Европа наложи такива данъци, банките ще изместят своята дейност в други региони на света, отбеляза той.
Моето мнение също е, че Европа е прекалено голям пазар, за да си позволят банките това, финансовата услуга да е единствената, която не се облага с данъци, не знам защо, затова мисля, че в следващите месеци ще има много сериозен дебат по тази тема и ще се стигне до въвеждане на такива данъци, коментира премиерът.
По въпроса за Либия Борисов отбеляза, че откакто е в ход операцията, едва снощи е взето решение за разширяване ролята на НАТО.
Това показва, че съм прав -
подобна операция трябваше да бъде обърната като тежест точно в обратната посока - първо да се вземат тези решения и тогава да се предприемат действия.
Радостното е, че вече се въведе ред във взимането на решения, добави премиерът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!