Премиерът Бойко Борисов призова парламентарната група на ГЕРБ да подкрепи декларация, предложена от "Атака", в чиито проект се посочва, че парламентът се противопоставя на претенциите на Румъния за корекция по границите на континенталния шелф и на твърденията за румънско малцинство.
В 21-ви век за териториални претенции на държави-членки на ЕС е абсурдно да се говори, мотивира се премиерът.
Според лидерът на "Атака" Волен Сидеров Народното събрание се бави с позиция по въпроса с териториалния спор с Румъния. Министерски съвет също трябва да излезе с позиция по този проблем, смята Сидеров.
"Румънската страна далеч не е приключила с темата. Излезе информация, че във въпросните териториални води има находища на газ", каза още той.
В отговор на питане на народния представител Волен Сидеров, Бойко Борисов оцени отношенията между кабинетите на България и на Турция по време на този мандат като изключително интензивни, резултатни и изключително добри.
Той припомни, че има вече такава практика на водене на съвместни заседания с правителствата на Гърция, Румъния и Израел. През тази година се подготвя вторият им етап, добави премиерът.
Той пое ангажимент на закрито заседание на икономическата комисия да обясни защо газовата връзка с Турция досега не е ставала.
"С изключителен натиск, и затова и публично благодарих на Ердоган, защото той лично пое ангажимент в рамките на два месеца да се подпише това споразумение за междусистемната газова връзка. Има факти и обстоятелства, които бих могъл да споделя пред тази комисия", заяви Борисов.
Той обеща на това закрито заседание да съобщи какъв е бил и отговорът на Катар за втечнения газ.
Младенов: Всякакви спекулации как и къде може да бъде решен въпросът, поставен от Румъния, не само не помагат, но и вредят за намирането на изход от ситуацията
Мминистърът на външните работи Николай Младенов коментира, че случаят е свързан с множество технически параметри, които са обект и на класифицирана информация, затова не могат да бъдат коментирани публично.
Обръщам внимание на всички, които се изказват по този въпрос, че има неща, по които в етап на преговори между държави не е добре по този начин да бъдат интерпретирани и хвърляни в пространството, посочи министърът.
В крайна сметка и двете страни сме в ЕС, надявам се да продължим да работим, както и досега, за да намерим отговор, добави той. Това не е териториален спор между двете страни, това не са териториални претенции и не трябва да бъдат тълкувани по този начин, уточни Младенов.
Този казус е доста сложен и технически, за него се водят преговори вече поне 20 години, отбеляза той.
България и Румъния имат споразумение да работят, да преговарят директно и до този момент тези преговори са вървели, макар и бавно, но конструктивно, посочи министърът.
Той добави, че това не е най-дълго преговаряният въпрос между двете страни, имайки предвид колко време са отнели преговорите за построяването на един мост (при Видин-Калафат), който все още не е завършен.
Нека не се опитваме чрез публични изявления да оказваме влияние или натиск, защото това няма да допринесе за постигането на резултат, призова министърът.
Никой в България не трябва да се притеснява, че това или което и да е друго българско правителство ще предаде националния интерес по повод на тези разговори с Румъния, заяви Младенов. Той отбеляза, че следващият кръг от разговорите предстои в Букурещ и в зависимост от успокояването на настроенията в момента ще бъде насрочен.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!