Премиерът Бойко Борисов заяви днес, че не смята решението за връщане на бонусите за популистко.
Пред български журналисти в Брюксел, където е за срещата на лидерите от ЕС, той заяви в отговор на въпрос, че изрично е предупредил, че в условия на криза не може да има допълнителни приходи за министри, зам.-министри, членове на политически кабинет и областни управители.
Борисов уточни, че въпросът за връщането на взетите допълнителни възнаграждения се поставя пред министри, техните заместници, политически и парламентарни секретари, областни управители.
Иначе администрацията - хората, които са работили и на практика взимат по два пъти по-високи заплати от самите министри, те нека си останат, защото действително би било елемент на популизъм да ги накараме и те да ги върнат, защото това са хора, които работят с милиарди, от тях зависи това, че над 20 пъти повече пари усвояваме от Брюксел, посочи премиерът.
Това са хората, които договарят сумите за следващия програмен период и е много важно дали с някой милиард отгоре ще договорят парите, каза още Борисов.
По неговите думи тези служители нямат привилегията след това да казват "бях министър толкова години", не могат да впишат това в автобиографиите си.
Популизъм бих нарекъл писмото на ДПС - само ако включат хонорара на Ахмед Доган, това много пъти би превишило всички пари, които са взели тези няколко човека от ГЕРБ, коментира още Борисов.
Затова ги призовавам и хонорара на ДПС да върнат, и колегата Станишев да накара неговите хора да върнат парите от бордовете. Защото, както и да ги наричаш - "награди", "бордове", "фондове", допълнително материално стимулиране - всичко това са пари над заплатите, добави той.
Всички са си ги изработили - когато един зам.-министър участва и в комисия, и си слага подписа накрая, той извършва допълнителна работа. Същото бих казал и за парламента, бих попитал Лютви Местан по каква логика депутатите, заети в комисиите, получават допълнителни пари, след като получават заплати, посочи премиерът.
Темата Шенген за мен е приключила, България е изпълнила всички критерии,
по правилата, определени от самия ЕС, заяви Борисов, който ще участва в започващото днес заседание Европейския съвет, в чийто дневен ред отново е включено разширяването на Шенген.
Между българския и холандския народ винаги е имало симпатии и ще продължи да има, смятам, че този проблем ще бъде решен, добави той. В случая изключително много разчитам на председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой, за когото с две ръце ще гласувам днес за преизбиране на поста, както и на премиера на Дания - страната, председателстваща ЕС, Хеле Торнинг-Шмит, заяви Борисов. Надявам се, че по дипломатичен начин ще решим този проблем, допълни той.
По повод очакваното предоставяне на Сърбия на статут на страна кандидат за ЕС Бойко Борисов посочи, че България винаги е подкрепяла Сърбия, тъй като тя е наш съсед.
Винаги сме казвали, че между нас, Хърватия, Словения и Европа не е хубаво да има такава празнота, каквато има в момента заради това, че Сърбия е извън ЕС, уточни премиерът.
В коментар по останалите теми на предстоящия Европейски съвет той заяви, че България отново ще внесе декларация, в която настоява данъците да останат национален приоритет. Нямам мандат от Народното събрание да подпиша нещол различно от това, иначе подкрепяме идеите за общи проверки и борбата с измамите, отбеляза той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!