Щом Брюксел не одобрява, ще прекратим практиката с дарения за МВР, заяви премиерът Бойко Борисов пред Би Ти Ви.
В сутрешния блок на телевизията той отново коментира годишния доклад на ЕК по механизма за сътрудничество и оценка.
В него практиката на МВР да получава дарения, включително от разследвани, получава критики. "Казах на Цветанов, че много бързо трябва да се очистят от тази практика.
Даренията ще се компенсират с пари от следващия бюджет,
колкото трябва – толкова", каза премиерът. Борисов обясни, че министър Цветанов има за задача да изготви подробна справка за всички допълнителни средства, получени в подопечното му ведомство през последните години, която ще бъде представена пред ЕК.
От Европейската комисия са установили, че дипломатичният тон не е подходящ за нас, затова те трябва да ни посочат с пръст нещата.
Този доклад е много хубав, защото дава точен план-график какво се иска от нас да направим в рамките на една година, каза още Борисов.
Не случайно четох на депутатите доклада, защото докладът трябва да се прочете от първата до последната страница, добави той.
Според доклада трябва да бъде приет този Закон за конфискация на имущество, придобито от престъпна дейност. По думите на Борисов основният проблем на тези разпоредби е, че въпросното имущество трябва да се отнема без издадена присъда срещу собственика му.
"Не зная дали друга държава би одобрила такъв закон", каза министър-председателят. И допълни, че текстът трябва да бъде изключително ясен, за да не може в определени случаи да се използва за политическа репресия.
Законът е много тежък и е много важно да бъдат изчистени детайлите, категоричен бе министър-председателят.
Борисов заяви, че рейтингите на министрите не го интересуват, интересува го работата. Това беше по повод някои негови критики към министри и по-специално към земеделския министър Мирослав Найденов.
Преди изборите няма да има нови смени в кабинета,
заяви Борисов. Той оправда вдигането на заплатите в регионалното министерство, защото там се управлявали проекти за милиарди. Това, обаче, не се отнася за останалите, които са си вдигнали заплатите.
По повод предстоящия вот на недоверие от страна на опозицията Борисов каза, че не се притеснява за лидера на "Атака" и че от партията ще гласуват против.
"Волен Сидеров е по-емоционален, но аз съм сигурен, че той няма да се нареди до Станишев, Доган и Костов. Колкото и да ни критикува, той няма да се нареди до тях. Много ми е мъчно за Мартин Димитров, защото ДПС ми е ясно, БСП е ясно", каза премиерът.
Колкото до взривовете пред централата на РЗС и клуба на ДСБ, Борисов коментира, че може да си има подозрение, но държавата чрез своите органи трябва да докаже кои са бомбаджиите.
"Не е хубава тази игра, която се играе с взривовете", коментира премиерът и отбеляза, че е късмет, че не се е стигнало до жертви.
"Днес се надявам да излезе и истината за убийството на това момиче Яна. Това е криминално убийство, те се разкриват почти сто процента винаги", заяви премиерът.
Междувременно главният прокурор
Борис Велчев заяви пред журналисти, че не е съгласен с обвиненията на доклада
за пасивност от страна на прокуратурата. "Твърдя, че имаме още много работа за вършене и приемам редица от препоръките на ЕК. Съгласен съм с факта, че липсва единна методика за финансови разследвания, включително свързани с организираната престъпност. (Вж. видео)
Това е наша структурна слабост, за която ние знаем и предприемаме мерки за нейното отстраняване. Просто се оказа, че е малко по-трудно, отколкото очаквахме в началото", каза Велчев.
Според него обаче е силно несправедливо да се направи изводът, че в България има влошаване на дейността по противодействие на организираната престъпност.
Велчев изтъкна, че това е "механизъм за сътрудничество и оценка", но според него до този момент комуникацията с ЕК и изводите, които са направени въз основа на тази комуникация, не е водена от съдебната власт.
"С министър-председателя Бойко Борисов сме единни в едно. Искаме да анализираме много внимателно всички препоръки, без никаква емоция, много прагматично и да направим всичко, за да изпълним всички препоръки до догодина и да поставим въпроса за това оттук нататък какъв да бъде механизмът, ако изобщо ще го има", каза още Велчев.
Ние ще търсим своя собствена комуникация с Европейската комисия, да се опитаме да ги убедим, че понякога, преди да правят изводи за системни пропуски по четири-пет дела, добре е да се чуе и нашата позиция, каза той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!