Бойко Бориков ще разговаря с президента да не назначава предложените днес от Министерския съвет дипломати и генерални консули.
Премиерът и лидер на БСП продължава да си назначава кръжеца от приятели за посланици и генерални консули и да финализира далавери, коментира лидерът на ГЕРБ решенията от днешното заседание.
Борисов коментира, че БСП има лидер, който, освен с далавери и приятелски кръгове, не се занимава с нищо друго.
Той отбеляза, че разликата между тях двамата била, че Борисов всеки ден правел по нещо хубаво за онзи, който ще го замести.
По неофициална информация от коридорите на Министерството на външните работи правителството е одобрило следните кандидатури за посланици и генерални консули:
Красимир Тулечки, който бе посланик в Афганистан, ще замине за Косово.
Съветникът на Станишев по международните отношения Боян Чуков е определен да замине за Скопие. Доскорошният евродепутат от БСП Атанас Папаризов ще стане консул в Ню Йорк.
За посланик в Саудитска Арабия ще замине зам.- министърът на външните работи Радион Попов, в Япония - Любомир Тодоров, който е бил посланик в Австралия, завършил е японистика и бе шеф на протокола на министерството.
Генерален консул в Милано ще е Милен Люцканов, в Солун - Панталей Спасов, а в Одрин - Вълчо Марков.
Зам.-министърът на външните работи Любомир Кючуков обаче не потвърди тези имена и каза пред журналисти, че протича нормален, стандартен, рутинен процес, без да назове конкретни имена.
Съгласуването на посланици и генерални консули започнало от май, по стандарт процедурата отнема три-четири месеца, при всички правителства се е получавало застъпване в тази процедура, твърди зам.-министърът.
По думите му се разглеждат само кандидатури за места с изтекъл мандат. По никакъв начин не се третират места, за които мандатът на посланиците или на генералните консули изтича след август, добави Кючуков.
Той намира за "разбираема" реакцията на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов за това, че в последния момент се правят политически назначения в чужбина.
С решение на правителството Бюрото за свръзка на България в Прищина се преобразува в посолство на България в Косово, съобщи правителствената информационна служба.
Решението е във връзка с признаването на 20 март 2008 г. на Косово, чиято независимост на този етап е под международно наблюдение, и решението за установяване на дипломатически отношения на ниво "посолство" между България и Косово.
Посолството ще бъде ръководено от посланик и ще има щат - четирима дипломатически и един технически служител.
Преобразуването на бюрото за свръзка в посолство на България в Прищина ще позволи да се задълбочат отношенията и сътрудничеството с младата държава на всички равнища в интерес на сигурността, стабилността и европейския път на развитие на региона, се посочва в съобщението.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!