П ремиерът Бойко Борисов заяви, че страната ще поиска размразяване на проекта „Набуко-Запад“ и по-точно частта му през България.
„България беше изключително лоялен член на ЕК, изпълнихме всички законови разпоредби на Третия енергиен проект. Заедно с президента на Азербайджан Илхам Алиев ще отидем заедно и
заедно пред Европейската комисия ще представим проекта за възстановяване на „Набуко“,
каза Борисов на съвместния брифинг с азербайджанския държавен глава.
„В случая имаме проект, който е и натовски, и европйски, и в който години наред сме инвестирали пари“, отбеляза премиерът.
По думите му Южният газов коридор и възможността, която се дава на България за участие, включително и за купуване на акции, дава стратегическо предимство на страната.
„Това е важно, защото е сто процента диверсификация, защото нашите газопреносни системи ще бъдат натоварени с допълнително количество газ“, мотивира се Борисов.
„Надявам се в лицето на ЕК да срещнем пълна подкрепа в това действие“,
допълни той.
Според него, приятелството между България и Азербайджан дава голяма сигурност в дългосрочен план.
„България не слага кръст на проекта „Южен поток“, той не е спрял. Тръбите са там. Към днешна дата нямаме писмено уведомление, че се спира и за нас той не е спрял“, посочи още Борисов.
От своя страна президентът Илхам Алиев заяви, че Южният газов коридор е важен за Азербайджан и страната участва много активно в този проект.
Алиев отчете, че заедно с Борисов са обсъдили отношенията между Азербайджан и ЕС, като България играе основна роля в тях.
„Знам, че българските и азербайджански компании полагат големи усилия за сътрудничеството помежду си. Обсъждат се възможности за инвестициите. Нашите компании гледат с голям интерес към инвестиции в България. В областта на транспорта може да има сътрудничество“, посочи още Алиев.
По-рано днес държавният глава на Азербайджан се срещна с президента Росен Плевнелиев. Двамата подписаха в Гербовата зала на президентската институция Съвместна декларация за стратегическо партньорство между Република България и Република Азербайджан.
„Азербайджан е ключов партньор в усилията ни за диверсификация и повишаване на енергийната сигурност
не само на България, но и на Югоизточна Европа,“ подчерта президентът Плевнелиев.
По време на разговорите на „Дондуков“ 2 беше изтъкнато, че Азербайджан е посочен като стратегически партньор на ЕС по отношение на енергийната сигурност в обявената миналата седмица концепция на ЕК за Енергиен съюз.
Плевнелиев подчерта, че
постигнатата договореност с Азербайджан за доставка на 1 млрд. куб. м. природен газ годишно
е в основата на енергийното сътрудничество между България и Азербайджан за преодоляване зависимостта на страната ни само от един доставчик и е предпоставка за реална диверсификация за всички държави от региона.
България има готовност да разшири обхвата на договореностите за доставките на газ от Азербайджан, заяви още държавният глава.
Росен Плевнелиев подчерта, че междусистемната газова връзка между България и Гърция (IGB) е интегрална част от Южния газов коридор. Реализирането на този важен за България инфраструктурен проект ще осигури достъп на страната ни до Трансадриатическия газопровод, което заедно с интерконектора с Румъния, ще открие пътя за пренос на каспийски газ към страните от Вишеградската четворка.
Президентът Плевнелиев заяви своята подкрепа за задълбочаването на стратегическото партньорство между ЕС и Азербайджан.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!