Р ешението на Съда на Европейския съюз за създаването на екозона при Калиакра трябва да се изпълни, но засегнатите хора в региона не бива да бъдат ощетени.
Около това становище се обединиха премиерът Бойко Борисов и еврокомисарят по околна среда, морско дело и рибсрство Кармену Вела.
След сблъсъците Борисов спря заповедта, БСП с отговор
Валери Симеонов: Ще има компенсации за защитена зона „Комплекс Калиакра”
Двамата са обсъдили въпроса по телефона, съобщиха от Министерски съвет.
Казусът "Калиакра" изкара на протест жителите на 3 от крайморските общини на Добруджа в края на миналата седмица. Причината беше заповедта на министъра на околната среда и водите Нено Димов за забрана на строителството, земеделието и определени видове риболов и създаване на екозона "Калиакра".
Въпросните терени са част от защитените територии по "Натура 2000". Това беше и причината ЕК да спечели дело срещу България, решението от което предвижда многомилионни санкции за страната, ако дейностите в защитената местност продължат.
С това обаче не са съгласни собственици на земи там, които ще бъдат лишени от възможността да строят. В петък част от тях се сблъскаха с полиция и жандармерия при опит да предотвратят обсъждането на новата екозона в общината в Каварна.
На страната на протестиращите са и кметовете на Каварна и Балчик, според които европейските мерки лишават хората от поминък.
В събота премиерът Бойко Борисов отмени заповедта на екоминистъра и обяви, че представители на ЕК и неправителствени организации ще бъдат поканени в региона, където да се запознаят с проблемите на хората.
В днешния си разговор с Вела Борисов е изтъкнал, че България все пак ще изпълни решението на Съдът на ЕС, но и че"българските власти трябва да идентифицират подходящите мерки и начини, с които това да стане".
Двамата също са се съгласили, че
„Натура 2000” не забранява икономически дейности, включително земеделие".
По-рано вицепремиерът Валери Симеонов обяви, че собствениците на земи в новата екозона "Калиакра" ще бъдат компенсирани заради ограничаващите мерки. Затова призоваваше и екоминистърът Димов.
Върховната административна прокуратура пък ще извърши проверка относно законността на заповедта на Димов в частта й, забраняваща земеделието.
Протестиращите от движението "Да спасим крайморска Добруджа" изразиха задоволство от прокурорската проверка и благодариха на главния прокурор Сотир Цацаров. Те изразиха надежда, че с усилията на институциите ще се "намери справедливост за добруджанци и за всички български граждани, пострадали от тези "еко" манипулации".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!