Според Борисов хората от смесените райони постепенно оттеглят подкрепата си от Доган и все повече симпатизират на него и на управлението на ГЕРБ.
Така той отговори на въпрос дали не търси сближаване с ДПС, дали няма тайно споразумение с Ахмед Доган, за да разчита на гласовете на етническите турци за президентските избори догодина.
Борисов заяви, че познава много бивши служители за държавната сигурност и добави: "Те са много опитни хора, манипулацията им е в кръвта. Разбирате я тази игра. Преди изборите едни вестници какво пишеха за нас и как сега, като са близки до ДПС, как пишат...
Защо не приемете, че това също е част от играта на Ахмед Доган. Да създаде това усещане в хората...
Доган не е важен за нас. Всичките ни усилия са насочени не към върхушката на ДПС, а към тези граждани мюсюлмани", каза Борисов и посочи проучвания, според които българските мюсюлмани имат най-голямо доверие в ГЕРБ.
"Голямата част от мюсюлманите в България са на наша страна",
заяви Борисов.
"Защо след срещата с мен Ердоган отказа среща с Ахмед Доган?", попита Борисов, за да напомни какво се случи при посещението на турския министър-председател в България.
В отговор на въпрос защо и Иван Костов, и СДС критикуват остро правителството, Борисов каза, че и Синята коалиция е част от статуквото, че идат избори, той ги разбира и не им се сърди. Но не пропусна да напомни че и Иван Костов е бил навремето в коалиция с Ахмед Доган.
Премиерът каза, че президентът Георги Първанов и председателят на ДСБ Иван Костов му "изглеждат еднакви", защото забравят, кои са и какво са вършили в миналото.
"Учудвам се как г-н Костов, уважаван от мен човек, се упражнява на наш гръб", каза той по повод твърденията на Синята коалиция за енергийните проекти.
"И г-н Костов на моменти го хваща едно... точно като Първанов, много еднакви ми изглеждат - забравят кои са и изведнъж все едно сега са се родили и дават акъл, особено за икономика.
Да не говорим за енергийни проекти. Ами кой даде на руснаците първи "Нефтохим" Бургас - г-н Костов. Значи тогава не сме били под руска зависимост, а сега ще станем, защото изпълняваме един от трите проекта...
Или президента Първанов не знаел за "Цанков камък", за АЕЦ "Белене", не знаел за нищо, а сега дава акъл, че трябва да преструктурираме икономиката. Ами аз го правя това нещо в момента", коментира премиерът.
"Южен поток" е изцяло в плюс на България, заяви премиерът.
"Даваш територия, на която в момента има тръби. До по-малките тръби, ще сложим по-големи, няма да режем гори. Първоначалното финансиране ще се прави от "Газпром", за да не влиза България в по-голям дефицит. 400-500 млн. евро ще ни струва проектът "Южен поток". Инвестицията е повече от добра", заяви Борисов.
Според него няма частна компания, която да откаже да вземе проект като "Южен поток", защото той е изцяло печеливш.
Сега, завчера, ние изградихме предприятието, което ще се занимава с този въпрос - "Южен поток" в България. Това предприятие, ще предложи варианти за строителството.
Бойко Борисов е подчертал пред Владимир Путин, че "Набуко" е приоритетният за България проект.
И подчертава, че и в петък, и в събота, от българска страна три или четири пъти е разговаряно с еврокомисаря по енергетиката Йотингер. "Всяко наше действие го съгласуваме, за да знаят в Европа какво става", каза премиерът.
Той запазва мнението си, че проектът за АЕЦ "Белене" е "съшит" , без рамки и конкретика - колко ще струва, как ще се финансира, какво предприятие ще го строи.
"Както всичко направено от предишната тройна коалиция и Първанов, то е само в някакви рамки, нещо съшито, без никаква конкретика, без никакъв реален резултат", каза министър-председателят.
По думите му - само реакторите на АЕЦ "Белене" струват 3.9 млрд. евро. "Ама то не е само реактори. Все едно да си купиш мотор за автомобил и да кажеш - толкова ми струва колата. Но колко ще струват всички други чаркове, докато тръгне тази кола да се возиш с нея, никой не казва...", обясни Борисов.
Путин знае българската позиция за проекта за нефтопровод "Бургас-Александруполис" - че той не е добър за България, че е опасен за екологията и за туризма и затова не е повдигнал въпроса, обясни Борисов.
На въпрос за
цената на газа,
Борисов напомни, че всички са очаквали тя да се вдигне с 28-30%.
"Реално ние от лятото насам, сме я свалили с 5-7%... Разковничето за крайния потребител да свалим цената на газа е в посредниците.
Това ни е големият пробив, че руската страна, която имаше във всеки един посредник, като фирма, по 50% собственост, сиреч на нея това и е угодно, сега се съгласи да махне посредниците.
Така че, когато се махнат посредниците, още повече за крайния потребител ще падне цената."
По повод някои публикации преди посещението на Владимир Путин, българският премиер каза, че московската ИТАР-ТАСС е агенция, обслужваща руското правителство и е публикувала лъжи и измислици, за да манипулира българските медии.
В отговор на въпрос за положението на Българската академия на науките Бойко Борисов каза, че се подготвя и тези дни ще бъде обявен от министър Сергей Игнатов
проект на нов Закон за БАН.
В него се предвижда институтите, които се ползват от държавата, например по хидрология и метеорология и Геофизичният, да бъдат централно финансирани, а други изследователски институти ще бъдат към университетите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!