Б ългария е получила много интересно предложение по време на посещението на премиера Бойко Борисов в Иран. На страната ни е било предложено да се включи в нов транспортен коридор: Иран – Армения – Грузия – България.
Новината съобщи самият Борисов след срещата си с вицепрезидента на Ислямска република Иран Есхак Джахангири. „Ние и днес сме готови да участваме в този транспортен коридор и затова се разбрахме след две седмици експерти от страните по коридора да дойдат в България, за да обсъдят подробностите“, отбеляза премиерът.
По думите му страната ни може да поеме през пристанищата във Варна и Бургас такъв транспортен коридор и по инфраструктурата, която имаме, да се стигне до цяла Европа. В този коридор влиза
не само превоз на товари, на стоки, но и на газ,
добави премиерът. Борисов припомни за проекта за изграждане на европейски газов хъб „Балкан“ у нас, който също ще бъде тема на срещата на експертите.
Борисов отбеляза още, че днес са разговаряли и за ядрената енергетика – за възможностите, които има България като потенциал, включително с реактор. Премиерът посочи, че днес след обяд ще има разговори между енергийните министри, на които те ще обсъждат по-подробно темата.
Сред темите на разговор е била и борбата с тероризма и екстремизма. „Надявам се с обща световна воля тези терористични групи да бъдат сломени“, подчерта д-р Джахангири.
Тема на днешните разговори са били също сътрудничеството в областта на селското стопанство, на транспорта и комуникациите. Туризмът също бил сред темите, обсъдени между Борисов и иранския вицепрезидент Джахангири.
„В сферата на туризма –
от древните перси, до древните траки в България
би могло да се направи много в тази сфера. Има политическа воля между Иран и България да усилят максимум възможностите, които имат двете страни“, подчерта Бойко Борисов.
В края на срещата министър-председателят покани своя ирански колега да посети България в скоро време.
Министър-председателят Бойко Борисов е на официално посещение в Иран начело на делегация, в която са включени вицепремиерът Томислав Дончев, министрите Даниел Митов, Ивайло Московски, Владислав Горанов, Десислава Танева и заместник-министърът на икономиката Любен Петров. В рамките на визитата членовете на правителството ще проведат срещи със своите ирански колеги.
Външният министър на България Даниел Митов заяви, че
страната ни търси възможно най-много източници на газ
и добави, че разговорите по въпроса продължават и иранската страна е заинтересована от този тип сътрудничество.
„След премахването на санкциите в Иран съществуват много възможности за сътрудничество и ние сме длъжни да намерим всички опции за увеличаване търговския си стокооборот. България има намерението да се превърне в газоразпределителен център и той вече придобива своите параметри“, коментира Митов пред журналисти в Техеран.
„Що се отнася до
оборудването за АЕЦ „Белене“ – това е доста сложна тема и сега започват разговорите.
Трудно можем да говорим за конкретни параметри, но е необходимо да се дефинира пред иранската страна сегашната ситуация между нас и „Росатом“, а оттам нататък да се види дали иранската страна проявява интерес“, заяви Даниел Митов.
„Европа е наясно с разговорите, които водим в момента. Ако ядрената програма на Иран е насочена само за граждански цели, а нашето желание за сътрудничество е в тази сфера, Европа няма проблем с това“, обясни първият ни дипломат, цитиран от правителствената информационна служба.
Иранската страна проявява сериозен интерес към проекта за изграждане на интерконектора Гърция-България, както и към този за терминала за втечнен природен газ на Александропулис. Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова, която се срещна в Техеран с министъра на петрола на Иран Бижан Намдар Зангане.
„В момента в Иран функционира завод за втечнен природен газ, след 3-4 години ще достигне максималният си капацитет.
Иранската страна заяви готовност да доставя към страната ни през газовата връзка с Гърция първи количества ирански природен газ“,
каза Петкова.
По-рано днес стана ясно, че
България стартира процедура за износ на български пчелен мед за Иран.
Министърът на земеделието и храните Десислава Танева връчи писмо за стартирането ѝ на своя колега Махмуд Ходжати, министър на земеделието за Ислямска Република Иран. По време на разговора Десислава Танева посочи, че производството на мед и пчелни продукти са с най-висок относителен дял (20%) на биопризводство у нас.
Тя се обърна към своя колега за съдействие за по-бързото финализиране на вече започналите процедури за износ на българско птиче месо и млечни продукти за тяхната страна.
От своя страна Махмуд Ходжати отбеляза, че именно сега е моментът двете страни да постигнат по-задълбочени и конкретни сътрудничества в сектор „Земеделие”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!