Присъединяването на България към Шенгенското пространство е било сред основните теми на днешната среща на премиера Бойко Борисов с вицеканцлера и външен министър на Германия Гидо Вестервеле.
Невероятно важна е подкрепата на Германия за присъединяването ни към Шенген, заяви Борисов след разговора с Вестервеле.
Нашата външна граница е една от най-сигурните в Европа, подчерта премиерът.
На въпрос за стремежа на България за присъединяване към Шенгенското пространство, германският външен министър каза, че трябва да има перспектива за присъединяването й, като добави, че изпълнението на критериите е нещо естествено.
Двамата са разговаряли за германските инвеститори у нас, за икономическото сътрудничество между двете страни, за общата си позиция за повече правомощия на "Евростат".
"Оценяваме напредъка и добрата работа в България. Виждаме с голям интерес и с голяма подкрепа как българското правителство залага на икономическа и политическа стабилност", заяви германският външен министър. Вестервеле подчерта, че
в момента в Германия се обучават 12 хил. български студенти,
което ги превръща във втория по големина контингент от чуждестранни студенти в страната, след китайците.
Снощи Вестервеле се срещна с българския си колега - външният министър Николай Младенов.
След разговора Младенов каза, че е обсъдил с германския си колега двустранните отношения, посочвайки общата оценка, че те са отлични - както политическите, така и в останалите области.
Свидетелство за това са и неговото посещение, предстоящото посещение на Ангела Меркел, серия от парламентарни визити и редовни консултации между ведомствата ни, посочи Младенов.
По думите му двамата са дискутирали това, което България има да свърши, за да извърви останалата част от пътя си до изпълнение на критериите за членство в Шенгенската зона.
Двамата министри са обсъдили и ситуацията на Балканите, разговаряли са за европейската перспектива на съседите ни в региона. Вестервеле посочи, че България и Германия са тясно свързани, имат и тесни културни връзки. На въпрос за
диалога между българското правителство и германските инвеститори в България
и критиките от страна на премиера към някои от тях, Вестервеле отговори, че въпросът не е дискутиран до момента. Той посочи общата, по думите му, заинтересованост да се постигне прозрачност и административна и инвестиционна сигурност.
Залагаме на това нашите германски фирми да инвестират в България, каза още той.
На въпрос на германски журналист, свързан със стремежа на България за присъединяване към общото европейско валутно пространство, министър Николай Младенов заяви, че България вярва в еврото.
България не смята, че еврото е валута на миналото, а напротив - че е валута на бъдещето. Това, което ние искаме да видим, е една силна европейска валута, която може да се защити от спекулативни атаки отвън, която се базира на координирана финансова и икономическа политика между страните членки на еврозоната, на ЕС, която се основава на спазването на Пакта за стабилност и растеж, посочи Младенов.
Той отново сравни присъединяването на България "в подходящ момент" към европейския валутен механизъм ERM-2 не с "чакалня" за еврото, а с "фитнес зона" за подготовка за единната европейска валута.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!