За трите години наше управление с една година средно се е вдигнала продължителността на живота в България, казва премиерът Бойко Борисов по време на последното заседание на кабинета, като се позовава на данни на статистиката.
Това става ясно от публикуваната стенограма.
В началото на заседанието премиерът се обръща към здравния министър Десислава Атанасова:
"Днес проведохме с животновъдите среща относно "добавката палма", както я наричат. Деси, трябва малко повече да го обясните, защото от тези добавки всичко се отделя директно като шлака на сърцето. Обяснете го хубаво. Нямаме против, но на продукта да пише, както на цигарите – "вредно за вашето здраве", а който иска – да си го купи. Но там да пише кое е чисто – сирене, мляко, да си го има. Който иска да си купи по-евтино, да знае до какво води това. Също да е написано.
Деси, и за статистиката, която излезе за удължаването на живота. За трите години наше управление с една година средно се е вдигнала продължителността на живота в България".
Десислава Атанасова отговаря, че действително статистиката на ЕВРОСТАТ е положителна - през 2006-2007-2008 г. са били съвсем различни тенденциите, от 2009 г. насам се увеличава продължителността на живота у нас.
По време на същото заседание на кабинета външният министър Николай Младенов информира за публикувания доклад на Бюрото за демократични институции и права на човека на ОССЕ, съдържащ констатации и препоръки относно проведените президентски и местни избори у нас.
Едно от предложенията е да бъде намалено на една минимална работна заплата размерът на дарението за партии, за което се изисква декларация за произход на парите.
Вътрешният министър Цветан Цветанов се изказва в подкрепа на това предложение.
"Давам ви за пример даренията, които бяха реализирани през 2005 г. от тройната коалиция и по-специално от БСП. Знаете, Марио Николов беше раздал по десет хиляди лева, защото тогава толкова беше таванът на физическо лице, на десет човека, с които те успяха да си финансират кампанията, а се оказа впоследствие, че тези лица имат задължения към държавата, имат неплатени сметки, а паралелно с това по този начин прикриват дарителската си кампания", казва Цветанов.
Той припомня решението на ръководството на ГЕРБ да не бъдат приемани дарения и приетите промени в закона, ползвайки френския модел – "държавата да осъществява необходимата субсидия към политическите партии, които да могат да си реализират кампания, а не да търсим някакви дарителски набирания на средства, които са всъщност от престъпници или от лица, които са с недобра репутация".
Цветанов, който бе и шеф на предизборния щаб на ГЕРБ на последните избори, дава отново за пример Марио Николов, като припомня, че делото срещу него за злоупотреби с европари и до днес е сред делата, които се наблюдават от Европейската комисия за неприключили дела.
"2005 г. финансиране на кампания и злоупотреби по европейските фондове. Сами си направете равносметка защо това дело още не е приключило", отбелязва въттрешният министър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!