Ако има нещо да стряска съня на лидерите в света, това е думата "пазари".
Това заяви премиерът Бойко Борисов на откриването на бизнес конференцията "Перспективи за развитие на небанковия финансов сектор".
Всеки следи как реагират финансовите пазари на решенията на световните лидери, подчерта той.
По думите му ЕС няма решение и тема, която да не бъде съобразявана с финансовите пазари.
Не само рестриктивните действия и контролът са важни, но трябва и да се търсят начини и форми да се ангажира бизнеса с развитието на финансовата система, каза още премиерът.
КФН се справя добре, но въпросът сега е да се види как небанковите пазари да бъдат по-полезни в сегашната ситуация, добави Борисов.
Премиерът изрази подкрепа за идеята да има европейска кредитна агенция, като посочи, че ако има такава агенция и тя е обективна, не би трябвало да пожали недисциплинираните. По-рано днес външният министър Николай Младенов обясни пред парламента, че
България няма ангажимент за допълнителни вноски в МВФ по европейския механизъм за стабилност
и че правителството няма да допусне данъците да ни бъдат налагани отвън. Младенов говори пред депутатите по повод провелия се заради кризата в еврозоната в Брюксел миналата седмица Европейски съвет и позицията на страната ни.
България не е причинила кризата в еврозоната, но не и тази, която ще я извади от нея, коментира първият ни дипломат.
Нашето бъдеще е в задълбочаване на евроинтеграцията и в силната обща европейска валута, но при запазване правото на всяка държава сама да определя данъците си, добави той.
Младенов беше категоричен, че правителството няма да ангажира България и да вземе решение без съгласуване с Народното събрание за подписване на споразумението за стабилизиране на еврозоната, предлагано от Брюксел.
Страната ни е била третата - след Чехия и Швеция, която е заявила, че решение не може да се вземе без консултации с парламента. Така Младенов се опита да прекрати спекулациите иска ли кабинетът или не съгласуване с НС.
Ако има нужда от ясен мандат, на база на конституцията и законодателството правителството ще дойде в НС да го обсъди с депутатите, но това ще стане в момента, когато процедурата наближи, обясни външният министър.
Той съобщи, че следващите седмици се очаква конкретна информация по юридическата рамка на споразумението и първоначалния му проект като основа за водене на преговори.
Николай Младенов успокои представителите на левицата , че в пакта "Евро плюс" няма текст, който да задължава държавите да уеднаквят корпоративния данък.
Това мнозинство, декларира той, няма да отстъпи от националния суверенитет и да позволи някой друг да определя данъците в България.
България не е договаряща се страна по европейския механизъм за стабилност,
който е валиден само за еврозоната, отбеляза дипломатът и добави, че нямаме задължение и не възнамерява да предоставим допълнителни финансови ресурси на МВФ.
Това ще направят с около 150 млрд евро страните от еврозоната и още 4-5 държави извън нея, но членки на ЕС - Швеция, Дания Чехия и Полша, с около 50 млрд евро.
Страната ни спазва и засилва финансовата дисциплина, залегнали в пакта "Евро плюс", подчерта Николай Младенов.
Доказателство е правителственият дълг, който е 15,4% от БВП, и инфлация от 3%. Надяваме се, че НС ще подкрепи тези мерки, каза министърът и допълни, че управляващите ускоряват реформите в пенсионната система, образованието и науката.
Заложените реформи, по думите му, са съгласувани концептуално с посоката, в която ЕС и страните от еврозоната се движат.
ГЕРБ отправи покана към всички депутати за нов кръг от консултации за т.нар. вътрешен пакт за финансова стабилност за промени в Конституцията,
съобщи пред журналисти заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ Искра Фидосова. Трябва да се опитаме да постигнем консенсус в българския парламент, посочи тя.
Фидосова отбеляза, че, ако се постигне съгласие по промените в Конституцията, това ще бъде много силна позиция за българското правителство преди продължаване на разговорите за европейския фискален пакт.
Тя съобщи още, че в консултациите с политическите сили в парламента ще участва и вицепремиерът Симеон Дянков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!