Още 15 млн. лева ще даде държавата за изравнителни плащания на общините.
Това каза премиерът Бойко Борисов в приветствието си към участниците в Осмата годишна среща на българските местни власти, която се провежда в Пловдив.
Финансистите не били много съгласни с това, но въпреки това правителството ще се постарае да направи това за общините, уточни Борисов.
Общините и държавата работят много добре в момента. Премиерът подчерта, че няма кмет, който да не е приел в момента.
Той обаче не пропусна да критикува общините заради забавянето на проектите на общините за общинските болници. 170 млн. лева за общинските болници стоят и не се усвояват.
Бойко Борисов пожела на участниците в срещата да отработят този момент и да помислят сериозно за решаването му.
Премиерът още веднъж посочи, че няма значение дали един път е общински или държавен. Хората виждат как пътят се строи.
Борисов каза, че сегашното правителство много се старае в това отношение. Запазването на Кохезионния фонд е изключително важно за страните от Източния блок и затова е много важно този бюджет да бъде защитен.
Премиерът пожела на всички кметове и представители на общини да работят с усърдие за още по-добро усвояване на еврофондовете.
"За да сме по-ефективни, не ни е нужно да бъдем креативни, а стандартни
и защо да не направим стандартни обществени поръчки", кава президентът Росен Плевнелиев.
Той даде пример, че еднотипни обществени поръчки могат да се правят във всички общини за "детски градини, градска среда, пътища". Държавният глава категорично подкрепя идеята за приемане на Закона за усвояване на европейските средства.
Той призова общините да ускорят темповете на реализация на проектите и за в бъдеще да разработват интегрирани проекти, за да могат едновременно да съчетават финансовите ресурси от няколко оперативни програми за постигането на по-добри резултати.
"При установени от Сметната палата нередности при над 70% от обществените поръчки, трябва да си направим съответните изводи", отбеляза той, но същевременно подчерта, че "над 4,3 млрд. лв. са разплатени от финансовите инструменти на ЕС, а нанесените финансови корекции са само за 40 млн. лв.".
"България ще ускорява темповете на своето развитие, когато има приемственост и стратегически подход в планирането. Без значение кой е на власт трябва да постигаме набелязаните стратегически цели на държавата", убеден е държавният глава. В края на речта си пред общинските представители, Плевнелиев говори за морал.
"Не бива да допускаме морална криза. Присъединяването ни към ЕС е присъединяване към морален и политически съюз. ЕС не е пари и счетоводство, ЕС е съюз на ценности и с действията всеки ден всеки един от нас доказва къде принадлежи", заяви той. По време на дебата за Нобеловата награда за мир, която беше връчена на ЕС някои европейски лидери се присмяха, други се дистанцираха или се изказаха "против". Те изместват дебата за успеха и смисъла на ЕС", добави той.
Кметовете на общини ще искат изцяло нов закон за местното самоуправление.
Конституцията казва, че България е държава на местното самоуправление, но към момента държавата доминира при вземането на решения, коментираха общински кметове.
Във връзка с исканията за нов закон от общините предлагат на първо място да има синхрон между гражданите, местната власт и държавата. Според тях в закона трябва да се намери място и за охрана на обществения ред.
Кметът на община Гърмен Ахмед Башев каза, че от 2008 г. до сега по Програмата за развитие на селските райони общините са спечелили 600 проекта за над 1 млрд. лева. Според него обаче едва една трета от подготвените проекти са одобрени.
ОП "Регионално развитие" допринесе за новия облик на много градове, каза кметът на Велико Търново Даниел Панов. Той съобщи, че 60% от училищата в страната са използвали програматаза енергийна ефективност, 41 селища имат нова градска среда, изградени са и социални домове за деца без родителски грижи.
Като основни трудности при усвояването на средствата от оперативните програми от общините посочиха обществените поръчки в частта им за обжалването. Според тях вече се е оформил и нов "бизнес обжалвач", който на всяка цена обжалва процедурите и по този начин "рекетира съвестните участници".
Във връзка с това кметовете ще искат при обжалване фирмите да внасят депозит - процент от стойността на поръчката, като неустойка, ако загубят.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!