Язовир "Тунджа" трябва да бъде изцяло на българска територия - това заявява премиерът Бойко Борисов на правителственото заседание в сряда (стенограма) при обсъждането на точката за одобряване на няколко двустранни документа с Турция за строителството на язовир "Тунджа" и на водноелектрическа централа и строителството на българо-турската газова връзка.
Точката е оттеглена за следващото заседание от министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.
"На турската страна й е жизнено важно овладяването на водите на река Тунджа, тъй като в пролетните месеци почти всяка година дават жертви и много настояват да направим язовир, който да може да овладее бурната река Тунджа", казва Борисов.
"Какво ние сме казали като незаобиколими точки в постигането на подобен проект? Първо, язовирът трябва да бъде изцяло на българска територия, включително и язовирната стена, защото, съгласно международното законодателство, ако е на границата половината от територията на язовира ще е тяхно притежание. Естествено, че това не може да се допусне и те го знаят. Трябва да бъде на наша територия.
Второ, ние нямаме пари за това съоръжение - нито за отчуждителни процедури, нито за строителство, нито за поддръжката му след това, а добивът евентуално на ток от него ще бъде под 14 мегавата в най-добрия случай. За да го хванем ние този ток, трябва да направим електропреносна мрежа, която има да се изплаща години наред.
С една дума, ако приемем, че този язовир за нас в случая не е нужен, а правим жест и помощ на населението от другата страна на границата, тогава при тези условия, най-грубо казано, финансиране, отчуждаване на наша територия, вървим напред ... За да поставим жизнено важното пък за България, което по никакъв начин не се е случило и не би се случило, мога да го твърдя, ако не го пакетираме в общо споразумение - това е интерконекторната връзка за голямо количество газ от Турция към България с поглед и в бъдещето, ако "Набуко", TANAP или тези газови потоци тръгнат един ден, ние тогава ще сме точно като циганчето, което седяло на морето и чакало, ако се подкваси, да стане кисело мляко, с една лъжичка си стояло, да почне да си куса млекце.
Именно затова обаче на нас ни е жизнено важно за диверсификацията за газа, за преговорите и един ден, когато България добива, транспортира или продава газ, да има газопреносна система. Затова указанията към министър Добрев, Министерство на околната среда и водите, Министерство на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на финансите, Министерство на външните работи и ако щете, всички, които по някакъв начин са въвлечени в този проект, трябва да бъдат такива.
А и неслучайно, трябва да ви кажа това, че сега точно турското правителство взима решение за българските имоти. Повтарям, хората искат да правят дружба с нас и този язовир на Тунджа е жизнено важен за тях поради тази причина", казва още Борисов.
Изграждането на язовир на Тунджа бе сред дискутираните теми на тристранната среща миналия месец у нас на българския премиер с премиера и министър на външните работи на Катар шейх Хамад бин Джасем бин Джабер ал Тани и премиера на Турция Реджеп Тайип Ердоган.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!