Разбирам съжалението на евродепутатката г-жа Илияна Йотова, за това, че никога досега не е имала такъв премиер, който е готов да спре сделка като тази в Несебър, и й съчувствам.
Това каза пред Агенция "Фокус" министър-председателят Бойко Борисов, по повод интервюто на евродепутата от Групата на социалистите и демократите Илияна Йотова и обвиненията й към земеделския министър Мирослав Найденов.
По-рано днес в интервю за "Фокус" Йотова заяви, че Найденов трябва да подаде оставка заради скандалната сделка за продажба на 29 декара дюни край Несебър от Министерството на земеделието за 581 хил. лв.
Ние имаме информация от наши структури по места, че голяма част от тези пари се отчисляват, за да се финансира касата на ГЕРБ за предстоящите избори, каза още Йотова.
Тя обвини министър Найденов, че се опитва да прехвърли отговорността за сделката върху своите заместници. В коментар на думите й
Борисов обвини предишното правителство за изваждането на земите от горския фонд
"Когато говори за подписването на оставката на министъра на земеделието Мирослав Найденов, тя най-напред трябва да поиска оставката на тогавашния премиер на Тройната коалиция Сергей Станишев, на тогавашния министър на земеделието Нихат Кабил и на тогавашния кмет на Несебър Николай Димитров, който беше опонент на последните избори на кандидата на Политическа партия ГЕРБ", коментира думите на Йотова премиерът Борисов.
"Утре аз съм изпратил министър Найденов да отиде на място в Несебър. Нека евродепутатът Йотова да изпрати на място Сергей Станишев, тогавашния земеделски министър, за да може да се разбере кой какво и как е направил”, каза още Борисов.
Премиерът каза още и че сделката може да стигне до прокуратурата.
Дюните край Несебър ще бъдат запазени, увери в интервю за БНР Борисов.
Той призова БСП "да спрат да бъдат нагли и да отидат да видят какво са направили".
В коментар на изказването на Йотова министър Мирослав
Найденов заяви, че скандалът със сделката е сред "мините, които избухват днес, но са заложени по време на управлението на партията на г-жа Йотова".
"В своето интервю тя говори, че ние сме продали дюни, но това не е така; през 2007 година тези дюни са станали урбанизирана територия, и тъй като Министерството на земеделието няма интерес от урбанизирани територии, това е финализиране на една сделка, започната през 2007 г., която се финализира с продажбата на вече урбанизирана територия.
Как тази територия е урбанизирана и какво се е случило ще каже междуведомствената комисия", каза още Мирослав Найденов.
Той обяви, че това е атака срещу него заради намерението на Министерството на земеделието да провери всички изваждания от горския фонд до средата на 2009 г.
Междувременно главният архитект на Несебър Валентин Димов оспори изнесената по-рано днес от Найденов информация за сделката.
Всички строителни разрешения за терена между Равда и Несебър в новия квартал "Черно море" са издадени не на Димитър Петров, а на "СЛЕ груп", при това на 20 декември, когато компанията вече е имала нотариален акт за собственост върху имота, заяви Димов пред Dnevnik.bg.
Според министъра на земеделието на 27 ноември м.г. държавата е продала имота на Димитър Петров за общо 1 141 849 лв., а ден след сделката е препродаден на "СЛЕ груп" за 4 009 451 лв., тъй като тази цена е включвала и готов инвестиционен проект с разрешение за строителство.
"Нямам никаква представа защо министърът е говорил подобни неща. По същата логика оправдание за завишената цена на определен имот при сделка може да се търси в продажбата на всяка от керемидите му поотделно", заяви пред изданието Димов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!