Направихме завой от Москва към Вашингтон още когато станахме член на НАТО и Европейския съюз, каза премиерът Бойко Борисов пред журналисти.
"Не правим завой, а за първи път вървим в права посока, такава каквато трябва да бъде. Нашият път е евроатлантически и мисля, че това е ясно на всеки", посочи той след церемонията по освещаването на представителното знаме на Специализирания отряд за борба с тероризма (СОБТ).
Повод за въпроса е статия със заглавие "Клони ли България от Москва към Вашингтон?" в сп. "Форбс", където се коментират плановете на българското правителство относно петролопровода Бургас-Александруполис и атомната централа Белене.
Като членове на ЕС ние имаме прагматични, нормални и добри отношения с Русия, напомни министър-председателят.
Позицията ни по енергийните проекти е изгодна за България, каза Борисов. И добави: "Бургаският регион не иска проекта "Бургас-Александруполис". Той няма да мине и през международна екологична оценка, неизгоден е, нямаме пари за него, а и другите държави нямат пари за нефтопровода."
И продължи: "Същото е и за АЕЦ "Белене" - има три въпроса, на които трябва да се отговори - колко пари ще струва централата, за колко години ще се изплати и на кой ще продаваме електрическия ток.
Когато консултантът отговори на тези въпроси ще кажем "да" или "не"," иначе какво излиза - българите сме будалите, които трябва да си дадем парите за нещо, без да знаем за какво.
Днес московският в. "Комерсант" пише, че "София почти не участват в проекта за строителството на петролопровода от Бургас до гръцкия град Александруполис от началото на 2009 г., когато на власт дойде правителството на Бойко Борисов".
Тримата автори на обширна статия уточняват, че проектът е замрял на етапа техническо-икономическа обосновка и според данни на руската компания "Транснефт", дългът на София вече бил 4,88 млн. долара.
Според бившия премиер Сергей Станишев липсват аргументи за евентуалното спиране на енергийните проекти АЕЦ "Белене" и Бургас-Александруполис.
По думите на Станишев реално се обслужват интересите на Турция.
По отношение на Бургас-Александруполис не са дадени никакви дори екологични мотиви и това е смущаващо, каза лидерът на БСП.
Според Станишев
позицията на министър-председателя Бойко Борисов за евентуално спиране на двата проекта е вредна
и неизгодна за страната.
Имам чувството, че позицията на правителството се формира извън страната, добави той и отбеляза, че "този фактор за формирането на позицията едва ли е европейски".
Лидерът на БСП предупреди за възможни претенции от "Атомстройекспорт".
Коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България"
поздрави министър-председателя за решението му
за отказ от изграждане на тръбопровода "Бургас – Александруполис".
България има нужда от политици, които ясно да защитават нейните национални интереси и ние очакваме, че Вие и в бъдеще ще бъдете твърд срещу неизгодните и застрашаващи природата на България договори, заявяват от организацията.
Природозащитниците припомнят, че от дълго време настояват проектът да бъде спрян, тъй като петролопроводът представлява сериозна опасност за запазената природа по Южното Черноморие, преминавайки до или през Природен парк Странджа, няколко защитени местности и резервати и места от европейската екологична мрежа Натура 2000.
"Самата технология, чрез която се планира петролът да бъде транспортиран до Бургас, създава огромна опасност за водите на Бургаския залив. Разтоварването на нефта в открито море чрез т.нар. моно буй е рискова технология, която според редица експерти неминуемо би довела до разливи с трагични последици за биоразнообразието и развитието на туризма в района.
Проектът за изграждане на тръбопровода Бургас – Александруполис все още няма задължителните оценка за въздействие върху околната среда и оценка за съвместимост с Натура 2000", отбелязват от "За да остане природа в България".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!