България е един от първостепенните и най-добри партньори на САЩ във всяка област, заяви вчера премиерът Бойко Борисов, коментирайки срещата си с президента Барак Обама в Овалния кабинет в Белия дом.
След срещата, продължила с половин час повече от предвиденото, той даде пресконференция за българските журналисти, отразяващи посещението, в сградата на българското посолство във Вашингтон.
Със срещата в Белия дом приключи работното посещение на Бойко Борисов в САЩ по покана на президента Обама. В разговорите с американския президент участваха също вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов, министърът на външните работи Николай Младенов и министърът на отбраната Аню Ангелов.
"Не очаквах толкова добри неща да чуя за България.
Не очаквах, че толкова внимателно наблюдават действията ни през тези три години и че така се отчитат резултатите, които сме постигнали, на фона на другите балкански държави и това което става в Европа", добави Борисов.
Специално за тези, които писаха, че ще се видим с Обама друг път, да им кажа друг път да не пишат нещо преди да знаят, заяви Борисов в началото на пресконференцията.
"На тези, които говориха, че са ни извикали спешно, да им кажа, че имахме три дати: 3 декември, 17 декември и края на януари. На 17 декември имаме съвместно заседание с гръцкото правителство, в края на януари - други ангажименти в Брюксел, затова приеха 3 декември", уточни премиерът, който призова да не се дезинформира обществеността.
"Най-важното е, че
България е един от първостепенните и най-добри партньори на САЩ
във всяка една област - и във външната политика, и в общите идеали, и в енергийната сфера, във военната сфера, в политическата сфера, културата", изтъкна Бойко Борисов в оценката си за разговорите в Белия дом.
Той уточни, че на срещата с Обама е поставил темата за социалното осигуряване на българите, работили в САЩ, и изрази надежда, че въпросът ще бъде решен.
"Говорихме и за визите. България трябва да положи малко повече усилия", включително чрез лобиране в Конгреса, който трябва да вземе решение по този въпрос, съобщи Борисов.
"Тяхното отпадане обаче не зависи от решение на президента на САЩ, а от общо гласуване в Конгреса, което означава преговори с политическите сили, представени в него.
Обама би могъл да съдейства, за да може това да се случи, но не е в правомощията му да взема подобни решения.
Ще се работи в посока българските граждани, които са работили в Щатите над 10 години, да могат да си получават пенсиите у нас", коментира по-късно премиерът в интервю за Ти Ви 7.
Разследването на антиизраелския атентат на бургаското летище "Сарафово"
също беше обсъдено на срещата в Белия дом, посочи премиерът. Той припомни, че в момента българските екипи и много екипи от други служби за сигурност по света уточняват кои хора са влизали в България, какви са те, какво са правили.
"Не можем да посочим в момента прекия извършител или поръчителя на този гнусен атентат, при който загинаха невинни хора, по простата причина,че ни трябват още брънки от веригата, но повярвайте ми, след днешната среща и американските служби ще работят още по-активно, защото с президента Обама се обединихме около това, че не може да имаме истинското лице на даден човек, неговите пръстови отпечатъци, неговия ДНК профил, и толкова могъщи служби, които работят в момента по този атентат, още да не са открили този човек от коя държава е, кои са неговите близки, за да може да се проследи участието му в атентата с другите две лица, по които се работи", заяви Борисов.
"Аз като полицейски началник знам, че това, което имаме към момента, за службите е достатъчно, за да фокусират своята дейност върху дадени хора, страни и организации, но това няма да издържи в съд.
Ние искаме, когато станем готови, да сме категорични, затова президентът Обама изрично още веднъж подчерта, че се солидаризира с моето становище, че трябва да се поработи още", добави премиерът.
Той подчерта, че това, което до момента е направено от българските служби, се оценява високо от всички служби в света.
България със своята балансирана политика се надява на превенция на подобни атентати за в бъдеще, посочи още той.
Президентът Обама е дал висока оценка за работата на българското правителство по постигането на енергийна независимост на страната ни, каза още Борисов пред Ти Ви 7.
Относно шистовия газ
премирът посочи, че ГЕРБ и правителството нямат аналог по отношение на екологията.
Ние неслучайно винаги сме се вслушвали и еколозите са били наши партньори, отбеляза министър-председателят. Той припомни решенията за горите, мораториума върху шистовия газ и забраната за отглеждане на ГМО на наша територия.
Темата за шистовия газ можем да отворим, едва когато се докаже, че няма да има поражения върху околната среда, категоричен беше Борисов.
По неговите думи страната ни сега ще се концентрира върху добиването на природен газ по конвенционален начин.
Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов, който също участва в пресконференцията, заяви, че във връзка с разследването днес заминава за Лондон, където ще разговаря с министъра на вътрешните работи Тереза Мей и с директорите на службите за сигурност.
"Най-важното от това, което каза президентът Обама и това което аз имах като възможност през всичките си срещи през тези две седмици в Съединените щати, е, че
България се очертава като регионален лидер в много от сферите,
както в сферата на сигурността, военното сътрудничество, енергетиката, а също в икономически и политически план, и смятам, че това е една добра заслуга на цялото правителство и за това, което сме направили през последните четири години", отбеляза Цветанов.
Колкото и да им е неприятно на някои в България, президентът Обама няма нито една забележка към България, допълни Борисов.
Премиерът отбеляза, че самият той е отправил упрек за това, че българските служби още не са издирили извършителя на атентата в Сарафово и че би могло по-активно да се работи на Западните Балкани, с повече инвестиции.
По време на срещата в Белия дом бяха отчетени успехите "във финансовата дисциплина, в подреждането на публичните финанси, прозрачността, която въвежда нашето правителство и при избора на главен прокурор, Висш съдебен съвет в съдебната система, прозрачността на управлението (...) това, че кредитните агенции вдигат кредитния рейтинг на България, и аз бях учуден, че президентът Обама толкова добре познава процесите, които са протекли през тези три години в България" отбеляза премиерът.
Премиерът информира, че външният министър Николай Младенов е отпътувал за Брюксел, където ще има срещи с намиращия се там американски държавен секретар Хилари Клинтън по различни теми.
Борисов заяви също, че е поканил президента Обама
през втория си мандат да направи в София следващата си среща с лидерите на страните от Централна и Източна Европа, подобна на тази в Прага през април 2010 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!