Енергийната ефективност е алтернативата на производството на електроенергия от АЕЦ, посочи министър-председателят Бойко Борисов при работното си посещение в австрийската провинция Долна Австрия.
Двудневната визита е по покана на министър-председателя на провинцията Ервин Прьол. Развитието на енергетиката и енергийната ефективност бяха основна тема в разговорите.
Борисов беше категоричен в отрицателната позиция на
правителството по отношение на изграждането на нова централа
в Белене. "В момента инсталираните мощности у нас са за над
11 хил. мегаватчаса електроенергия. Консумацията ни е 5000
мегаватчаса, а загубите от енергийна ефективност са за над
1000 мегаватчаса", посочи премиерът.
Той определи като неразумно искането, вместо да се намалят "течовете", да се изграждат нови мощности за близо 22 млрд. лева, каквито са изчисленията на експертите от Ейч Ес Би Си (HSBC)" за цената на АЕЦ "Белене". "Тези пари трябва да бъдат взети от някъде. От здравеопазване, образование или инфраструктура?! Не сме съгласни", заяви министър-председателят.
По думите му проект за 11 млрд. евро може да повлече
надолу дори и икономика като тази на Долна Австрия. "Убеден
съм, че ако България инвестира в енергийна ефективност, не
само обликът на градовете и селата ще се промени, но
абсолютно няма да и не е нужна подобна мощност", каза Борисов.
"Срещите ни не се състоят от празни думи, а винаги са следвани от конкретни резултати", посочи Ервин Прьол. Той отново подчерта интереса на местните фирми към атрактивните условия за бизнес у нас. "България е една от най-стабилните държави в Европа. Тя е пример за последователна и сигурна политика на европейско ниво", подчерта Прьол. По думите му, доказателство за доверието, с което страната ни се ползва, е обвързването на 450 австрийски фирми с българската икономика.
Прьол посочи, че австрийските инвестиции у нас надвишават
вече 6 млрд. евро, защото България е един от най-надеждните
и предвидими финансово-икономически партньори в цяла Европа.
Срещата на делегациите на България и Долна Австрия се състоя в строящия се в град Вийнер Нойщат модерен лъчетерапевтичен център, предназначен за лечение на онкологични заболявания, които досега не са подлежали на терапия. Той ще започне да приема пациенти през 2015 г. Ще бъдат обслужвани 1400 души годишно със заболявания в чувствителни области - очите, мозъка, гръбначния стълб.
Бойко Борисов отбеляза, че онкологичните заболявания остават бич за България въпреки дадените огромни средства за апаратура.
Договорено беше да се разработят
варианти за диагностициране и лечение и на пациенти от
нашата страна.
Това може да стане чрез създаване на филиал на центъра в България или чрез установяване на сътрудничество с наши лечебни заведения. От центъра обявиха, че вече имат разработена подобна концепция по отношение на Унгария, която ще бъде разширена и за България.
Посещението на българската делегация съвпадна с церемонията, на която компанията
"Шах Дениз 2" придоби официално 50% от акциите в проекта "Набуко-запад".
Газопроводът "Набуко-запад" започва от Турция, минава през България, Румъния, Унгария и стига до Австрия. Той ще доставя азерски газ до Централна Европа.
С днешната церемония "Набуко-запад" има по-голям шанс да бъде изграден, коментира министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.
"Това е изключително важна стъпка. Тя връща проекта за строителството на газопровода отново в играта - каза той. - До момента този проект изоставаше в сравнение с ТАП, които преди няколко месеца още подписаха споразумение с "Шах Дениз 2".
Днешното подписване ни дава увереност, че проектът "Набуко-запад" наистина е по-добрата алтернатива за достигане на газа от Каспийски регион до Европа и ни дава допълнителна увереност, че проектът ще се случи, каза той, цитиран от БНР.
Решението дали газът ще тече по "Набуко-запад" или по ТАП ще се вземе през юни, уточни Добрев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!